Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaPolitikaTurizmci Çevreci Murat Tüzel: “Şişli’ye hizmet için adayım”

Turizmci Çevreci Murat Tüzel: “Şişli’ye hizmet için adayım”

Yerel seçimlere sayılı günler kala siyaset ısınmaya devam ediyor. İstanbul Şişli’de yerel siyasetin önemli isimlerinden turizmci işadamı Murat Tüzel, ilçe belediye meclis üyesi aday adaylığını açıkladı.

Turizmci işadamı Murat Tüzel, Ekrem İmamoğlu’nun siyasi söylem ve icraatlarından dolayı kendisine duyduğu hayranlığın sonucu olarak, bundan sonraki siyasi hayatını Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında turizm ve çevre alanında geliştirdiği projelerle katkı sağlamak için uzun yıllardır yaşadığı Şişli’ye hizmet etmek için Belediye Meclis Üyesi olmaya karar verdiğini açıkladı.

“Yerel siyasette öncelik insanlarımızın mutluluğu olmalı”

Siyasetin amacını “İnsanları idare etmek, iktidarı kullanmak, halk ve kaynaklar üzerinde hâkimiyet kurmak değil; insanların mutluluğunu, refah ve kalkınmasını sağlamak sosyal adalet ve dayanışmayı gerçekleştirmek” olmalı diyerek açıklayan Murat Tüzel, “Siyasetin temelinin şehirden ve şehir yönetiminden doğduğu görülür. Aslında yerel siyasetin tanımlanması açısından da anlam taşımaktadır. Yerel siyasetin şehir ve şehir yönetimi çerçevesinde taşıdığı anlam ile siyasetin ilk doğuşunda şehir yönetiminden filizlenmesi çok manidardır. Yerel siyaset ve yerel demokrasinin genel siyasetin temeli olduğu yaklaşımı,  siyaset kavramının yerel doğasıyla da örtüşmektedir” dedi.

Tüzel, büyük emek verdiği turizm ve denizcilik üzerine yaptığı çalışmaları ve hedeflerini de şöyle açıkladı: “20’nci yüzyıl içinde, balık stoklarının korunmasının yanı sıra denizlerdeki biyolojik değerlerin de korunabilmesini ve yöre halkına alternatif gelir kaynakları oluşturulmasını amaçlayan ve ülkeden ülkeye adları “Deniz Milli Parkı”, “Deniz Rezervi” gibi değişkenlik gösteren deniz koruma alanları oluşturulmaya başlandı. Türkiye karasularının yaklaşık %4’ü koruma 77altında bulunuyor. Deniz Milli Parkları çoğaltılmalı. Sürdürülebilir turizm ve küçük ölçekli balıkçılığın desteklenmesi çalışmaları kapsamında devam edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Turizmde şimdi harekete geçilmeli

Turizmin de sosyal bir etkileşim, bütünleşmiş bir hizmet ve kültür endüstrisi olduğunun altını çizen Tüzel, “Turizm gelirlerini daha da yukarılara çıkarmak, turizmde trendleri belirlemek gerek. Turist akışını yönetmek ve turizmin sunacağı fırsatlardan yararlanmak istiyorsak şimdi harekete geçmeliyiz. Hedefi tanıtmak yerine, onu yönetmeye ve geliştirmeye başlamanın zamanı geldi. Amaca ulaşmanın aracı olarak turizm bu vizyon, Türkiye’yi geleceğe dönük, yaşanabilir, sevimli ve değerli bir destinasyon haline getirmeyi amaçlamaktadır. Turizmi her Türk vatandaşının 2030 yılına kadar turizmden faydalanması için refahımızı etkileyen sosyal sorunların ve zorlukların çözümüne katkıda bulunan bir faktör olarak görüyorum. En önemli başlıklar “Türk kimliğini geliştirmek, Yaşanabilirliği artırmak, Sürdürülebilirlik hedeflerimizi gerçekleştirmek, İstihdam fırsatları yaratmak” olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

Yerel yönetimlerle turizmin içiçe olması gerektiğine dikkat çeken iş insanı Murat Tüzel, “Ülkemizin değerlerinin tanıtılması için gerekli ve yeterli propagandanın yapılmadığını, turizmde reklamın önemli bir araç olduğunu ve tanıtıma son derece önem verilmesi gerekiyor. Avrupalı yabancı turistin Türkiye’yi tercih etmesi için, ülkeyi cazibe merkezi haline getirmeliyiz”.

Murat Tüzel kimdir?

1966 yılında iki kardeşin ikincisi olarak İstanbul’da doğdu. İlköğretim hayatına Işık Okulları’nda lise eğitimini Ata Koleji’nde tamamladı. Lise sonrasında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü tamamladı.

Üniversite yıllarında abisi ile birlikte deri ve ihracata dayalı bir şirket kurup ticarete atıldı. Uzun yıllar hem çalışıp hem de üniversiteye devam etti. 2000 yılında ailesi ile birlikte Tüzel İnşaat A.Ş’yi kurup kendilerine ait olan inşaatlarda mali işlerden sorumlu kişi olarak 13 sene boyunca yöneticilik yaptı. Türkiye’nin belli başlı illerinde birden fazla projeye imza atıp marka olmayı başaran Tüzel Ailesi, 2017 yılında Nişantaşı Valikonağı’nda bulunan TZL Suites Apart Oteli’ni inşa edip hizmete sundu.

Galatasaray Divan Kurulu üyeliği de bulunan Tüzel, Harmony By Tüzel Turizm Dergisi’nin imtiyaz sahibi. Ayrıca İstanbul Çevre Federasyonu (İSTÇEF) turizmden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini de sürdürüyor.

Murat Tüzel; siyasete İYİ Parti saflarında katıldı. Parti’deki görevinde Uluslararası İlişkilerden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. İmza yetkisiyle siyasi çalışmalarda bulundu. Görev aldığı konu ile ilgili Türkiye’de turizm ve otelciliği nasıl geliştirebiliriz ve dünyada hak ettiği yere nasıl getirilebiliriz hususunda geniş kapsamlı çalışmalar yaptı. Halende bu konuda çeşitli çalışmalarda bulunuyor.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar