Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaDünyaRus Patriğinden Batı'ya sert eleştiri

Rus Patriğinden Batı’ya sert eleştiri

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Batılı ülkeleri Hıristiyan değerlerine aykırı davrandıkları gerekçesiyle eleştirdi. ABD’li ünlü Hristiyan vaiz Franklin Grahamla bir araya gelen Kiril, “Batılı ülkeler artık Hıristiyan geleneklerini taşımayan toplumlara dönüştü” dedi.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, ABD’li ünlü Hristiyan vaiz Franklin Grahamla bir araya geldi. Kiril, toplantıda Batılı ülkelerin artık Hıristiyan geleneklerine aykırı davrandığını ve Hıristiyan değerlerini savunanlara baskı yaptığını söyledi.

Rus Papaz RIA Novosti ajansı tarafından yayınlayan konuşmasında “Soğuk Savaş sırasında Rus Kilisesi aktif olarak Batılı Hıristiyanlarla ilişkilerini geliştirmeye çalıştı. Biz o zamanlar ateist ideoloji baskısı altında idik ve Batı medeniyetini bir Hıristiyanlık değeri olarak kabul ediyorduk, batı dünyasında Hıristiyanlara tanınan özgürlükleri takdir ediyorduk” dedi.

Patriğe göre son zamanlarda Batı’nın manevi ve dini hayatında köklü değişiklikler oldu. Batılı ülkeler artık Hıristiyan geleneklerini taşımayan toplumlara dönüştü. Rus Ortodoks Kilisesi Patriği bugün birçok batı ülkesinde eşcinsel evliliğe izin veren yasaların kabul edildiğini ve buna karşı çıkanların baskı ve zulüm gördüğünü söyledi.

Rus patriği “Rus kilisesi eşcinsel evlilik destekleyen, kiliselerde böyle nikâhları yapan ve eşcinsel olduğunu gizlemeyen kişileri papaz ya da başka dini koltuğa oturtan tüm dini kuruluşlarla ilişkileri kesti” dedi. Kiril ayrıca muhafazakar Protestan kiliseleri aracılığıyla Amerika Hıristiyanlarıyla diyalog içinde olduklarını kaydetti.

ABD Yüksek Mahkemesi Haziran ayında bütün ülkede eşcinsel evliliğe izin veren bir karar açıklamıştı. Bu mahkemenin kararı, daha önce eşcinsel evliliğe karşı olan Amerikan kamuoyunda bu konu ile ilgili değişikliğin göstergesi olarak da değerlendiriliyor.

Franklin Graham, Babası Billy Graham zamanında Cumhuriyetçi beş ABD başkanına ruhani danışmanlık yapmıştı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar