Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaDünyaTek çocuk politikasına son veren Çin'de ikinci çocuğa izin çıktı

Tek çocuk politikasına son veren Çin’de ikinci çocuğa izin çıktı

Tek çocuk politikasına son veren Çin’de ikinci çocuğa izin çıktı. Çin, uzun yıllardır sürdürdüğü tek çocuk politikasına son vererek, her ailenin iki çocuk sahibi olabileceğini açıkladı.
Çin, uzun yıllardır sürdürdüğü tek çocuk politikasına son vererek, her ailenin iki çocuk sahibi olabileceğini açıkladı

Şinhua ajansının haberinde, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) aldığı yeni kararla tüm çiftlerin ikinci çocuğa sahip olabileceği belirtildi.

ÇKP liderleri, başkent Pekin’de, 2016-2020 döneminde uygulanacak sosyal ve ekonomik reformların belirlenmesi için toplanmıştı.  

Çin Komünist Partisi’nin 2013 Kasım kongresinde Çin’de uzun yıllardır devam eden ve tartışmalara neden olan tek çocuk politikası esnetilmişti. Buna göre eşlerden birinin tek çocuk olması halinde, çiftlerin ikinci çocuk sahibi olmasına izin verilmişti.

Çin’in aile planlama ve tek çocuk politikası, ülkenin hızlı artan nüfusunu kontrol altına almak için 1980 yılında yürürlüğe sokulmuş ve kentlerde yaşayan ailelere tek çocuk sınırı getirilmişti. Kırsalda yaşayan çiftlere ise, ilk çocuklarının kız olması halinde ikinci çocuk izni verilmişti. 

Çin uluslararası alanda da eleştiri toplayan tek çocuk politikasını değiştirmeye karar verdi. Halen her 10 Çinli’den biri 65 yaşın üzerinde bulunuyor. Nüfusun giderek yaşlanması ve erkek kadın oranındaki dengesizlik Komünist Parti’yi 1970’lerden beri uygulanan bu politikayı yeniden masaya yatırmaya itti.

Tek çocuk politikasında 2013 yılında da değişime gidilmiş ve kararlaştırılan esnekliklerle bazı şartları taşıyan ailelere ikinci çocuk izni verilmişti.

Ülkede tek çocuk politikasına uymayanlara, mülklerine el konulması ve işlerinden kovulmaları gibi cezalar uygulanıyordu

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar