Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGündemMısır'ın cumhurbaşkanı darbeci Sisi değil Mursi'dir

Mısır’ın cumhurbaşkanı darbeci Sisi değil Mursi’dir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvaniç ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verilen idam kararına ilişkin soruya, ”Avrupa Birliğinde idam yasak. Avrupa Birliğinde idam yasaksa ey Avrupa Birliği üyesi ülkeler, niçin sesinizi çıkartmıyorsunuz, niçin konuşmuyorsunuz? Öznesi olmayan açıklamalar yapılıyor, çok anlamlı. Neymiş? ‘İdam kararı doğru değil’ Ortada bir fail var, kim bu fail? Yüzde 52 oyla seçilmiş Mursi. Niye buraya yönelik açıklamanızı yapmıyorsunuz? Biz bunu bekliyoruz. Maalesef bu konuyla ilgili önümüzdeki süreçte, şu anda da zaten Dışişleri Bakanlığımız bu adımları atmış bulunuyorlar ve BM nezdinde de bu adımları atacağımız gibi, yine uluslararası platformlarda  bu işin takipçisi olacağımızı burada da tekrar ifade etmek isterim” yanıtını verdi.

”Mısır’da Mursi ve 106 kişi hakkında hakkında verilen idam cezasına karşı bir telefon diplomasisiyürütüldü. Türkiye’nin BM nezdinde bir girişimi olacağı ifade edilmişti. BM nezdinde bir girişim başlatıldı mı, Türkiye nasıl bir seçenek üzerinde duruyor?” şeklindeki soru üzerine Erdoğan, Mısır’daki darbe girişimine başından itibaren karşı bir duruş sergilediklerini belirterek, şöyle konuştu:

 ”Zira demokrasiye inanmış bir ülke olarak, demokrasiye inanmış bir siyasetçi olarak böyle bir darbe girişimini tasvip etmemiz zaten mümkün değildi. Aslında bugünün geleceği, dünden belliydi. Ne oldu? İşte bu darbeciler sadece bu son verdikleri karar değil, şuanda yüzlerce, bine aşkın insanı aslında idama mahkum etmiş durumdalar. Fakat son olarak  halkın yüzde 52 oyuyla işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Mursi’yi idama mahkum ettiler. Ben uluslararası platformlarda sürekli olarak şuanda darbece Sisi’yi, Cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğimi hep söyledim. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Buradan da söylüyorum, benim indimde Mısır’ın Cumhurbaşkanı Sisi değildir, yine Mursi’dir. Öyle bakıyorum.” 

Bunu uluslararası Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da söylediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Hatta aynı masada bize yer ayırdılar. Ben o masaya gidip oturmadım. Yarın olsa, yine oturmam. Eğer oturursam, bu kendimi inkar olur. Ben kendimi inkar edemem. O zaman demokrat olmam. Ben dünyada demokrasiyi savunduğunu iddia edenlere de söylüyorum. ‘Siz nasıl demokratsınız? Bu nasıl bir demokrasi? Öyleyse eğer demokratsanız, demokrasiye inanıyorsanız şu anda bu idam kararları ile ilgili olarak niye konuşmuyorsunuz?” dedi.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar