Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaDünyaLibya’daki iç savaşın faturası Tunus'a

Libya’daki iç savaşın faturası Tunus’a

Libya’da üç seneden fazla bir süredir devam eden çatışmalar ve iç savaş ortamı, Tunus ekonomisini de olumsuz etkiliyor.

Libya’da çalışan Tunusluların ülkelerine dönmesi işsizlik oranlarının artmasına neden oldu. Libya tarafında gümrük işlemlerinin aksaması ve sınır kapılarında yaşanan yoğunluk ve sıkıntılar, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de ciddi oranda azalmasına neden oluyor.

Zuheybe ve Ras Cedir sınır kapılarında zaman zaman Libya’dan dönen Tunuslu çalışanlar ve ülkelerinden çıkan Libyalılar nedeniyle yaşanan izdiham güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle taraflar arasındaki çatışmaların şiddetlendiği dönemlerde binlerce Libyalının Tunus’a sığınması ise Tunus ekonomisine artı bir yüz olarak yansıyor.

Sınırda artan kaçakçılık nedeniyle Tunus yönetimi resmi önlemleri artırdı. Bu durum yasal yollarla Libya’ya ihracat yapan firmaları da olumsuz etkiliyor. Resmi verilere göre iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüzde 75 oranında azalma gözlendi. Libya pazarında çalışan 100’den fazla firmanın, bu ülke ile çalışmalarını tamamen durdurduğu belirtiliyor.

Tunuslu ekonomi uzmanları yüzlerce Tunus firmasının Trablus pazarına mal gönderme işlemini önümüzdeki dönemde tamamen durduracağını öngörüyor.

Arabi Cedid Gazetesi’ne konuşan Tunus-Libya Ticaret Odası Başkanı Ali Zevadi, iki ülke arasındaki aylık ticaret hacminde 150 milyon dolarlık gerileme tespit edildiğini söyledi. Zevadi, Libya’daki durumdan en fazla sanayi, turizm ve sağlık sektörlerinin etkilendiğini dile getirdi.

Zevadi Tunus’ta Libya pazarına çalışan en az bin 300 büyük ve orta ölçekli firma bulunduğu ve bunların Libya’da güven ortamının tekrar sağlanması için umutla beklediğini de ekledi.

Libya’da 17 Şubat 2011’de başlayan devrimin ardından sular bir türlü durulmadı. Petrol gelirlerinde de ciddi düşüş gözlenen Libya’da, havaalanları ve limanlar randımanlı çalışamıyor.

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni – Kahire

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar