Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDünyaABD Erbil'i silahlandırıyor

ABD Erbil’i silahlandırıyor

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi John Allen, ABD’nin Kürtlere Bağdat üzerinden değil, doğrudan silah gönderdiğini söyledi. Silah ve cephane taşıyan kargo uçaklarının, doğrudan Erbil’e indiği belirtiliyor.

Obama’nın IŞİD’le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi Allen, Irak’taki Kürdistan Bölgesi’ne doğrudan silah göndermeye başladıklarını açıkladı.

Rûdaw’da yer alan habere göre, emekli general John Allen, Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nde düzenlenen, “IŞİD’e karşı yürütülen savaşın geleceği” adlı panelde konuştu.

Allen, bir soru üzerine ise ABD’nin ilk kez Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) Bağdat üzerinden değil, doğrudan silah gönderdiğini söyledi.

John Allen, silah ve cephane taşıyan kargo uçaklarının, direkt Uluslararası Erbil Havalimanı’na indiği bilgisini verdi.
Obama’nın özel temsilcisi, Merkezi Irak Hükümeti’nin onayıyla askeri destekte bulunduklarını ve Irak’ın tek parça olarak varlığını devam ettirmesini istediklerini kaydetti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER

Diğer tarafan, John Allen, Türk yetkililer ile koalisyon konusunda dostane ve zengin görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Göreve başladığından bu yana Türk yetkililer ile bu yönde yaptıkları görüşmelerin “yapıcı” olduğunu kaydeden Allen, “Türkiye’nin koalisyona dahiliyeti gelişmeye devam ediyor ve gelecek ile ilgili hala görüşmemiz gereken birkaç mesele var” dedi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, IŞİD’e karşı Türkiye’nin ABD ile daha fazla işbirliği yapması konusunda iyimser olmadığını dile getirmişti. Geçtiğimiz hafta Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde düzenlenen oturumda konuşan Clapper, Türkiye’nin farklı öncelikleri ve çıkarları olduğunu düşündüğünü ifade etmişti

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar