Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaDünyaIŞİD'in Tikrit'ten çekildiği iddiası

IŞİD’in Tikrit’ten çekildiği iddiası

IŞİD’in kontrolünde bulunan Irak’ın Tikrit kentini geri almak için Irak ordusu iki gün önce geniş çaplı bir operasyon başlatacağını duyurmuştu. Dün operasyonun başladığı ve önemli ilerlemeler kaydedildiği duyurulmuştu. Bugünse IŞİD gruplarının Tikrit’ten çekilmeye başladığı iddia edildi. 

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in memleketi Tikrit’in ele geçirilmesi için operasyon başlatan Irak ordusundan bir komutan, IŞİD liderlerinin kenti terk etmeye başladığını söyledi.

Press TV’nin haberine göre, Irak güçleri kentin kuzeyinde kalan Kadisiye semtinin bazı bölümlerini geri almayı başardı. IŞİD gruplarıyla çatışan ordudan en az 16 asker hayatını kaybetti, 30 asker de yaralandı.

KATLİAMLARDAN SONRA SİVİLLERE DOKUNMAYIN UYARISI

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Tikrit’e yönelik başlatılan operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, Irak ordusuna ve beraberindeki milis gruplara, sivillere dokunmamaları uyarısında bulundu.

IŞİD’e karşı yürütülen mücadele kapsamında Irak hükümeti tarafından sahaya girmelerine izin verilen Şii milis grupların, çatışma bölgelerindeki Sünni halka yönelik katliam yapmaları büyük tepkiye neden olmuştu. Diyala’da onlarca Sünni’nin toplu şekilde infaz edildiğinin ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler Irak hükümetini Şii milis gruplar konusunda daha dikkatli olmaya zorlamıştı.

Irak Başbakanı İbadi de bu kapsamda, Samarra, Diyala ve Selahaddin’de gerçekleşen katliamların Tikrit’te tekrarlanmaması için kentteki Sünni halka dokunulmaması uyarısında bulundu. 

HENÜZ KENTE GİREMEDİ

Lübnan merkezli gazete el Ahbar’a konuşan Selahaddin Valisi Reyd el Ceburi Tikrit’e pek çok cepheden yaklaşmaya çalışan ordunun henüz kente giremediğini aktardı ve “Ordumuz kuzey batı ve güneyden sorunsuz şekilde ilerledi. Tikrit’e 2 km mesafedeki polis akademisi binasının denetimi de ele geçirildi” dedi.

54 IŞİD ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, Selahaddin ilinin kurtarılması için başlatılan operasyonlar kapsamında Samarra’nın kuzeyindeki Aşairu’l Bediri ve Akkar bölgeleriyle Tariş ve Arab Al- Butuni adlı köylerin IŞİD’den geri alındığı, çatışmalarda 54 IŞİD üyesinin öldürüldüğü 125’inin de yakalandığı bildirildi.

Irak ordusu ve silahlı milis güçlerin operasyona başlamasından sonra IŞİD gruplarından yoğun bir kaçış başladığı bildirilirken çok sayıda IŞİD liderinin de öldürüldüğü açıklandı. Öldürülen IŞİD liderleri arasında örgütün el-Alem nahiyesi emiri Hamid Seb’i Tıkriti ve Elbu Uceyl Emiri Ebu Abid es-Suudi’nin de bulunduğu bildiriliyor. Selahaddin ili Güvenlik Komitesi Başkanı Casim Cebbare, birçok IŞİD liderinin Tıkrit’ten Kerkük’ün güneyindeki Havice’ye kaçtığını söyledi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar