Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaTeknolojiZuckerberg hayal kırıklığına uğradı

Zuckerberg hayal kırıklığına uğradı

Mark Zuckerberg'ün Twitter'a rakip olarak piyasaya sürdüğü Threads uygulamasına yönelik ilgi son günlerde keskin bir düşüş yaşadı.

11 ve 12 Temmuz’da, platformun günlük aktif kullanıcı sayısı 8 Temmuz’a kıyasla yaklaşık yüzde 20 azaldı. Kullanıcı başına harcanan süre de yüzde 50 düştü.

Zuckerberg, uygulamanın erişime açılmasının ardından, kaç kişinin platforma kaydolduğuyla ilgili sık sık paylaşım yapmış ve bundan duyduğu heyecanı dile getirmişti.

Zira uygulamaya sadece 5 gün içinde 100 milyon kullanıcı kaydolmuştu. Ancak yeni veri analizleri, Threads’in gerçek kullanıcı oranının beklendiği kadar yüksek olmadığını gösterdi.

Zuckerberg Threads’i, Instagram’ın yan ürünü olarak kullanıma sunmayı seçmişti. Instagram kullanıcıları 6 Temmuz’da uygulama mağazasına konan Threads’e kaydolmaya davet edilmişti.

Threads’den tamamen çıkmanın tek yolu, kullanıcının Instagram hesabını silmesinden geçiyor. Aynı zamanda Threads’e kaydolan kullanıcılar, halihazırda Instagram’da takipleştikleri kişileri toplu ekleyebiliyor.

Bu özellikler, uygulamaya kısa süre içinde çok sayıda kullanıcının kaydolmasını sağladı. Data.ai verilerine göre, ilk bir hafta içinde Threads dünya çapında 150 milyon indirmeye ulaştı.

Ancak aynı zaman diliminde SensorTower’dan alınan verilere göre, Threads’in günlük aktif kullanıcı sayısı yüzde 40 oranında azaldı.

Kullanıcı başına uygulamada geçirilen ortalama günlük süre de 4 kat düştü.

Buna göre, kullanıcıların yalnızca yüzde 16’sı, indirdikten sonraki 7. günde uygulamaya giriş yaptı. Ayrıca o hafta sonu boyunca Threads’te geçirilen süre, 6 Temmuz’daki zirveden yüzde 60 daha azdı.

Ek veriler, kullanıcı başına Threads kullanımının başlangıçta günde 20 dakika olduğunu, ilk haftanın sonunda ise yalnızca 5 dakikaya düştüğünü ortaya koydu.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar