Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaDünyaYunanistan'ı kurtarmak için üçüncü paket isteniyor!

Yunanistan’ı kurtarmak için üçüncü paket isteniyor!

Yunanistan’ın AB ile yaptığı ekonomik paketin ülke ekonomisini kurtarmak için yeterli olmayacağı ifade ediliyor. Yunanistan’ın AB ile üçüncü bir kurtarma paketi üzerinde görüşmeler başlattığı belirtiliyor. AB’nin Yunanistan için mali yardım programını uzatmasının yeterli olmayacağı kaydediliyor. Yunanistan ile AB arasındaki üçüncü kurtarma paketinin 30 ila 50 milyar avro arasında olacağı tahmin ediliyor.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos 30 ila 50 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketini Yunanistan ile müzakere edildiğini söyledi. Guindos, İspanya’nın kurtarma paketine yüzde 13-14 oranında katkıda bulunabileceğini söyledi.

Financial Times’ın haberine göre yeni anlaşma, Yunanistan’a esneklik sağlanacağı ve yeni koşullar getirileceği belirtiliyor. Yunanistan’ın avrodan çıkmayacağını savunan Guindos, “Bu ne Avrupa için ne de para birliği için iyi olur. Yunanistan için ise Avrupa ile dayanışma dışında bir alternatif yok” dedi.

Yunanistan’ın finansman ihtiyacını karşılayabilmek için yeni bir kurtarma paketine ihtiyacı olduğu uzun zamandır konuşuluyordu. İspanya, bu konuda resmi açıklama yapan ilk Avro Bölgesi üyesi oldu. Buna karşılık Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, üçüncü bir kurtarma programı talep etmeyeceklerini söylemişti. Tsipras, İspanya ile Portekiz’i Avrupa’da Yunanistan karşıtı bir eksenin liderliğini yapmakla suçlamıştı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar