Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaDünyaYemen Cumhurbaşkanı Aden'i terketti

Yemen Cumhurbaşkanı Aden’i terketti

Aden’e 60 kilometre uzaklıktaki El-Anad hava üssünü de ele geçiren Husi milislerinin şehre saldırı hazırlığında olduğu bilgileri gelirken, Associated Press haber ajansı Cumhurbaşkanı Hadi’nin Aden’deki sarayını terk ettiğini bildirdi.

BBC’nin AP’ye dayandırdığı  habere göre, “Görgü tanıkları Cumhurbaşkanlığı konvoyunun saraydan çıkarak uzaklaştığını söylüyor” dendi.

Haberde Cumhurbaşkanı Hadi’nin nereye götürüldüğü konusunda bir bilgi olmadığı da ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Hadi “Tüm devlet kurumlarındaki çalışanlara ve Aden halkına işyerlerini kapatıp evlerine dönmeyi” söyledi.

REUTERS: HADİ HÂLÂ ADEN’DE

Reuters ise danışmanlara dayandırdığı haberinde ise Hadi’nin Aden’de olduğunu, oradan ayrılmaya da niyeti olmadığını belirtti.

Bu arada AA’nın bir diğer haberinde Husi militanlarının, Yemen Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi ve Lahic kenti Tugay Komutanı Tuğgeneral Faysal Receb’i kaçırdığı iddia edildi.

YEMEN’DEN YALANLAMA

Bu arada Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin, ülkeyi terk ettiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Hadi ülkeyi terk etmedi ve bu yönde yapılan haberler gerçek dışıdır” dedi. Yetkili, Cumhurbaşkanı Hadi hakkında daha fazla bilgi vermedi.

Yemen basınında, Cumhurbaşkanı Hadi’nin, “ülkeyi terk ederek deniz yoluyla Cibuti’ye kaçtığı” iddiaları yer almıştı. 

Öte yandan emniyet kaynakları, Aden kentindeki 39. Zırhlı Tugay’a bağlı bir birliğin, Hadi yanlısı Halk Komiteleri ile girdikleri çatışmaların ardından Uluslararası Aden Havalimanı’nda kontrolü sağladığını belirtti. 

Bölgede belli aralıklarla çatışma seslerin geldiği belirtilirken, havalimanını ele geçiren birliğin, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve Husi Ensarullah Hareketi yanlısı olduğu savunuldu. 

Husiler, ülkenin en büyük hava üssü olan ülkenin güneyindeki El-Aned’i ve geçici yönetim merkezi Aden’e 60 kilometre uzaklıkta bulunan Lahic kentini bugün ele geçirmişti.

 

 

 


Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar