Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaDünyaYavru vatan KKTC lideri Akıncı Türkiye'de

Yavru vatan KKTC lideri Akıncı Türkiye’de

Seçildiği gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ‘yavru vatan’ polemiği yaşayan KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Akıncı, Esenboğa Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş tarafından karşılandı.

İLK RESMİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapan Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından Anıtkabir’i ziyaret edecek.

ERDOĞAN, SARAYDA RESMİ TÖRENLE KARŞILAYACAK

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşını Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılayacak. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Akıncı, ortak basın toplantısı düzenleyecek. Erdoğan, Akıncı onuruna akşam yemeği verecek. Daha sonra, iki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda TRT Zümrüd-ü Anka Destanı gösterimine katılacak.

ERDOĞAN – AKINCI ARASINDA ‘YAVRU VATAN’ POLEMİĞİ

KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı, seçim sonucunun açıklanmasının ardından halka yönelik ilk konuşmasını Lefkoşa İnönü Meydanı’nda yapmıştı ve “Ben Türkiye ile kardeşlik ilişkisi istiyorum. Hamaset çok eskilerde kaldı. Federal yapının eşit ortağı olarak Avrupa Birliği içerisinde yaşayabilecek bir varlık olacaksak ki, öyle olmamız lazım. Artık bu bebeğin, bu yavrunun ayağa kalkması lazım. Kendi ayakları üzerinde duran, kendi kendine yeten kendi kendini yönetebilen bir Kıbrıs Türk varlığı sadece Kıbrıs Türklerinin değil Türkiye’nin de çıkarınadır. Böyle bir varlık karşısında eşit muhatap bulacağı için çok daha sağlıklı ilişkiler gerçekleştireceği için Rum tarafının da isteğidir. Böyle bir varlık Türkiye’nin de istediğidir” diye konuşmuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt’e gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Mustafa Akıncı’nın bu sözlerine cevaben şu açıklamayı yapmıştı: “Cumhurbaşkanın’nın ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Bu ülke Kuzey Kıbrıs’ta bir bedel ödemiştir, hala ödemeye devam etmiştin. Şehitler vermiştir niye yavru vatan bu bedeli ödemesi gerekiyor diye bu adımlar atılmıştır. Acaba sayın Akıncı bu mücadeleyi tek başına yürüteceğini mi düşünüyor. Kuzey Kıbrıs’a bakışımız yavru vatandır bundan sonra da bu devam edecektir.” 

AKINCI DAVUTOĞLU

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya geldi.

Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.

Mustafa Akıncı, görüşmenin ardından Anıtkabir’i ziyaret etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş’ın eşlik ettiği Akıncı, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Akıncı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Akıncı, deftere şunları yazdı:

 “Ulu önder Atatürk,

Kıbrıs Türk halkının özgür iradesi ile seçildiğim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 4. Cumhurbaşkanı sıfatı ile huzurunuzda bulunmaktayım. Çökmüş bir imparatorluğun küllerinden yaratarak kurulmasına öncülük ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar laik ve demokratik bir ülke olarak yaşayacağı kuşkusuzdur. Atatürk devrimlerini ilk günden itibaren hiçbir zorlama olmadan benimseyip uygulamış bir halkın Cumhurbaşkanı olarak huzurunuzda saygı ile eğiliyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akıncı’yı bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılayacak. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Akıncı, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan, Akıncı onuruna akşam yemeği verecek, daha sonra iki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda TRT Zümrüd-ü Anka Destanı gösterimine katılacak.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar