Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDünyaWarsi: Ölen o çocuklar bizim çocuklarımız olabilirdi

Warsi: Ölen o çocuklar bizim çocuklarımız olabilirdi

Katar’ın başkenti Doha’da bugün başlayan, El-Cezire Araştırma Merkezi’nin düzenlediği 9. El Cezire Forumu, bu sene “Değişim ve Çatışma” başlığıyla gerçekleştiriliyor.

Forumda konuşan Katar Dışişleri Bakanı Yardımcısı Muhammed bin Casim, Katar’ın her zaman istikrar ve değişim umudunun yayılmasından yana olduğunu, ülkesinin kapılarını tüm kesimlere açtığını ve onları ortak paydada birlikte uyum içinde yaşama arzusunu paylaşmaya davet ettiğini belirtti.

“Arap bölgesinin birçok sorunla karşı karşıya” olduğunu vurgulayan Casim, “İnsanlar görüşlerini ifade etme ve onurlu bir biçimde yaşama özlemiyle yasadışı göçmenlik sebebiyle denizlerin kurbanı oluyor. Ya da kendilerini intikam çemberlerinin içinde teröristlerin kucağında buluyor” dedi.

Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani, Filistin konusunda işgalcilerin düşmanlarının sürekli terörizm söylemi üzerinden saldırdığını belirterek, “Barışçı sivillere karşı güç ve şiddeti kullananlar İsrailliler mi, Filistinliler mi?” sorusunu yöneltti. 

Barones Sayeeda Warsi Gazzeli çocukları hatırlattı

Öte yandan, İngiliz hükümetinin Gazze politikasından dolayı geçen yıl İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakanlık görevinden istifa eden Barones Sayeeda Warsi ise yıllarca ırkçı adalet kampanyalarında çalıştıktan sonra kendisini İslam ve batı tartışmasının ortasında bulduğunu hatırlattı. 

Filistin konusu ve geçen yaz aylarında Gazze’deki savaş kızıştığında hükümetini “harekete geçmesi için zorladığı ve Birleşmiş Milletler’deki ayak sürümeyi” sorguladığında, Arap dünyasındaki “sessizlik ve siyasi liderliğin yoksunluğundan” şaşkına döndüğünü belirten Wasi, “Tüm siyasi rollerime rağmen, ben bir anne olarak sahilde futbol oynayan çocuklar nasıl hayatlarını kaybetti, bunu anlayamam. Bunlardan herhangi biri bizim çocuklarımız olabilirdi” diye konuştu.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar