Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaDünyaUNESCO'dan Venedik uyarısı!

UNESCO’dan Venedik uyarısı!

Venedik her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir şehir. Mevsimsel gelgitler sebebiyle şehir sular altında kaldı. Bu bölgede yaşayanlar su basması durumuyla zaman zaman karşı karşıya kalıyor. Venedik hükümeti, sel baskınları karşısında alınan önlemler kapsamında 2020 yılında bariyer sistemi inşa etti. Ancak bu yeterli olmadı.

1 metre 30 cm’lik su seviyesinden sonra sistem anında devreye girecek şekilde tasarlandı. Fakat güvenlik için devreye girecek bariyerler bu kez devreye girmedi. Kentin tarihi meydanı bir anda sular altında kaldı.

Venedik sulara teslim oldu! UNESCO uyardı

Turistik geziye çevirdiler

Su basması turistlerin keyfini bozmamış gibi gözüküyor ki herkes ayakkabılarını çıkararak kent meydanında dolaşmaya devam etti. Hatta binlerce insan ise fotoğraf ile yaşadıkları anları kayıt altına aldı.

Venedik sulara teslim oldu! UNESCO uyardı

UNESCO, yeni uyarmıştı

Su baskınının gerçekleştiği tarih ise oldukça manidardı. Baskın, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun uyarısından bir gün sonra oldu. Dünya’nın tarihi güzelliklerini ve korunmaları için çalışmalar yürüten UNESCO, Venedik’in tehdit altındaki dünya mirası listesine alınması tavsiyesinde bulunmuştu.

Kurum, ayrıca İtalyan hükümetinin şehri korumak için aldığı önlemleri oldukça yetersiz bulduklarına dikkat çekti.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar