Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGündemTürkiye borla çalışan İHA üretti

Türkiye borla çalışan İHA üretti

Alaboyun, yaptığı açıklamada insansız hava araçlarında asıl hedefin havada kalma süresini üç katına çıkarabilmek olduğunu belirtti.

İnsansız hava araçlarının özellikle askeri alanlarda, insanlı sistemlere göre çok daha büyük avantajları olduğunu vurgulayan Alaboyun, “İHA’ların başlıca; keşif, gözetleme (istihbarat), hedef tespit, izleme, harp sahası hasar tespiti, elektronik harp, fiziksel saldırı ve tahrip, mayın tespit ve imha, yangın tespiti ve izleme, atmosferik gözlem, arama-kurtarma ve sivil güvenlik, tarımsal ilaçlama, bilimsel araştırmalar gibi çok sayıda kullanım alanları bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 Havada kalma kapasitesi yüzde 60 arttı

Alaboyun, 2013’te Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanlığı (BOREN) ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) işbirliğinde Bor ve Hidrojen Teknolojileri Yetkinlik Merkezi kurulduğunu anımsatarak, merkezde sunulan ilk projenin “İnsansız Hava Aracı (İHA) İçin Bor Temelli Hidrojen ve Yakıt Pili Sistemi Geliştirilmesi” olduğunu belirtti.

Alaboyun, “PEM tipi yakıt pillerinde bor kullanıldığı zaman, 3 saat havada kalabilen mini İHA’ların kapasiteleri yüzde 60’ın üzerinde artarak 5 saate kadar havada kalabiliyorlar” dedi.

Hedef hava kalma süresini 3 kat arttırmak

Şu anda test aşamasında olan projenin kasım ayına kadar tamamlanacağı bilgisini veren Alaboyun, “İHA’larda kullanılan borlu yakıt miktarının artırılması ile uçuş süresi daha da artacak. Bizim asıl hedefimiz, havada kalma süresini 3 katına kadar çıkarabilmek. Pilot çalışmada, 5 saate varan havada kalma süresini 9 saate kadar çıkarabilmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar