Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDünyaTürkçe, Avrupa'da resmi çalışma dili oldu

Türkçe, Avrupa’da resmi çalışma dili oldu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden Türkiye’yi gururlandıran haber geldi. Konsey’in Daimi Komisyonu, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yaptığı toplantıda Türkiye ilgili iki önemli karar aldı. Komisyon, yaptığı oylamada Türkiye’nin üye sayısının 12’den 18’e çıkmasını kabul etti.

Böylece Türkiye Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya gibi 18 parlamenterle temsil edilecek.Bu kararın alınmasında Türkiye’nin Avrupa’nın en kalabalık üçüncü ülkesi olması etkili oldu.Türkiye’nin nüfus oranına istinaden 1992’de yaptığı başvuru ise kabul edilmemişti.

Daimi Komisyon ayrıca İtalyanca, Rusça ve Almanca’dan sonra Türkçe’yi de resmi çalışma dili olarak kabul etti. Türkçe’nin çalışma dili olmasıyla genel kuruldaki oturumlar Türkçe’ye çevrilecek, oturum tutanakları Türkçe de yayımlanacak. Ayrıca Türk parlamenterler, genel kuruldaki konuşmalarını Türkçe yapabilecek. Türk parlamenter sayısının artmasıyla da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Türk heyetinin daimi bir başkan yardımcısı da olacak.

Kararı Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin Haziran ayı içinde “şeklen” onaylanması bekleniyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin 47 ülkeden 318 üyesi bulunuyor.Türkiye Avrupa Konseyi’ne 1949 yılından bu yana üye ülke konumunda.

 

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar