Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGündemTİKA Başkanı Çam: Bu zirve birbirimizle buluşmamız için bir fırsat

TİKA Başkanı Çam: Bu zirve birbirimizle buluşmamız için bir fırsat

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, her geçen gün siyasi krizlerin ve terörün arttığına dikkati çekerek, Dünya İnsani Zirvesi’nin ülkeler açısından bir fırsat olduğunu söyledi.

Çam, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında İstanbul Kongre Merkezi Rumeli Salonu’nda TİKA tarafından düzenlenen “İnsani Yardımdan Sürdürülebilir Kalkınmaya” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, acil yardımın tüm sorunları çözmede yeterli olmadığını söyledi.

Somali, Yemen gibi ülkelerin verimli toprakları olduğunu ancak buna karşın ülkede açlık çekildiğini belirten Çam, kalkınma yardımları için eğitimin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye’nin güçlü ekonomisi ve siyasi gücü sayesinde yardımlarda bulunabildiğine dikkati çeken Çam, bu durumun, Türkiye’nin iyi yönetim kapasitesinin sonucu olduğunu söyledi.

“Farklı Ülkelerden Sesler” oturumu

Panel kapsamında gerçekleştirilen “Farklı Ülkelerden Sesler” oturumunda, Filistin’deki Ramallah El Brieh Türk Okulu Müdürü Hayat Anati, Türkiye’nin destekçi ve yardımsever bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye ve Filistin arasında siyasi ve kültür açısından güçlü iş birliğinin olduğunu vurgulayan Anati, ülkelerine Türkiye’nin de destekçi rolünün devam ettiğini aktardı. Türkiye’nin maddi ve manevi ülkelerinin yanında olduğunu anlatan Anati, “Türkiye, sağlık, eğitim ve kültür alanı başta olmak üzere tüm alanlarda yanımızdadır. TİKA, ülkemizde, okullar, sağlık ocağı ve hastane açmıştır. Bugün açılan bu okullarda iş birliği programlarımız da devam ediyor. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’na teşekkür etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar