Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaKültür SanatTemel Karadeniz: Gençlerimizi şiirler edebiyatla tanıştıracağız

Temel Karadeniz: Gençlerimizi şiirler edebiyatla tanıştıracağız

Çok sayıda davetlinin katıldığı programda, 5 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Göl Saatleri Şiir Akşamı programı hakkında bilgi verildi.

Daha sonra Şair Arif Ay’ın şiirleri ve hayatının konuşulduğu programa geçildi.

Programın açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Bu programlar sayesinde şiirle, edebiyatla tanıştırılacak gençlere ihtiyacımız var” dedi.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da, “Her şeyin karma karışık olduğu bu dönemde şiirin birleştiriciliğine sığınmamız gerekiyor. Bizim amacımız yarına, geleceğe güzel eserler bırakmak” ifadelerini kullandı.

 

TEMEL KARADENİZ: GENÇLERİMİZ ŞİİRLE EDEBİYATLA TANIŞMALI

temel karadeniz

Programın açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Bu programlar sayesinde şiirle, edebiyatla tanıştırılacak gençlere ihtiyacımız var. Bu kişiler zannettiğimiz kadar az değil. Tek başına buraları bilen kişiler bulmakta zorlanıyoruz. Bu programı organize ettikleri için kültür müdürüme teşekkür ediyorum” dedi.

MAHMUT BIYIKLI: ŞİİR OKUYAN TERÖRİST OLMAZ

mahmut bНyНklН

TYB İstanbul şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ‘artık kültür belediyeciliğinin vakti geldi’ demişti. Biz de bu yolda hizmet çalışma yapmaya gayret gösteriyoruz. Şiir okuyan adam terörist olmaz, şiir okuyan adam katil olmaz. Her şeyin karma karışık olduğu bu dönemde şiirin birleştiriciliğine sığınmamız gerekiyor. Bu vesileyle bu çalışmalara öncülük eden başkanımıza (Temel Karadeniz) ve kültür müdürümüze teşekkür ediyoruz. Türkiye Yazarlar Birliği olarak belediyelerin kültür müdürlüklerine fikir üretmeye devam edeceğiz. Bizim amacımız yarına, geleceğe güzel eserler bırakmak. Biz kültürün sanatın edebiyatın bu topraklarda gerektiği kadar değer görmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nden gözünüz, gönlünüz eksik olmasın” ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü Hüseyin Akın’ın yaptığı Arif Ay Özel Programı’nda; Prof. Dr. Turan Koç, Ali Haydar Haksal ve Muzaffer Doğan konuşma yaptı. Arif Ay’ın şiirleri ve hayata bakış felsefesi ele alındı.

TURAN KOÇ: ŞİİRLERİYLE BİZİM KELAMIMIZ OLDU

turan koЗ

Prof. Dr. Turan Koç, “Bizim güzel kelimelerimizin bir takım ideolojilerin hizmetinde olduğunu gördük. Ancak Arif Ay, şiirlerinde bizim kelimelerimizle bizim kelamımız olmuştur. Arif Ay’ın şiirlerinde, kafasındaki, kalbindeki, gönlündeki ilke, ideal olarak kullandığı şeyler ile vicdan ve realitenin dengelendiği bir gündem. İlke ve realite arasında vicdanımız denge kurmalı. Şiir bu dengeyi kurabilir” şeklinde konuştu.

ALİ HAYDAR HAKSAL: ŞİİRİNİ HAYATINA HAYATINI DA ŞİİRLERİNE VERDİ

ali haydar haksal

Arif Ay ile Erzurum’da öğrencilik yıllarında tanıştığını ve o günden bu yana aralarında dostluk olduğunu söyleyen Ali Haydar Haksal, “Hiçbir zaman birbirimiz incitmedik, uzaklaşmadık. Arif Ay, insanların savrulduğu bir dönemde değişmeyen bir kişiydi. Arif Ay, hiçbir zaman inancı dışında teslim olmaz hiçbir şeye. Ankara’nın göbeğinde herkesin savrulduğu bir dönemde o yalnızlığını sürdürüyor. Hayatı şiir gibi oluşmuş engin biridir Arif Ay. Şiiri onu temsil eder. 40 yılı aşkın süredir şiirinin yapısında ve kurgusunda tamamen kendisi durur. Arif Ay, Müslümanları sistemle entegre eden bakışlara hiçbir zaman yüz vermedi. Hayatını şiirlerine şiirlerini de hayatına verdi” diye konuştu.

MUZAFFER DOĞAN: ARİF AY’I TANIMAK İÇİN KİTAPLARININ ADINA BAKIN

muzaffer doзan

Muzaffer Doğan, “Arif Ay şiirleri edebiyat dergisi kapatıldıktan sonra Yediiklim ve birçok dergide yayımlandı. Arif Ay, birçok şiirinde Eyüp Önder, Musa Deniz mahlaslarını kullanmıştır. Arif Ay’ın kullandığı bu isimlerin anlamı olmuştur. Eyüp ismi bir peygamber adıdır. Musa ismi bir peygamber adıdır. Bosna Alevler içinde filminin senaryosunu yazmıştır. Arif Ay’ı, eserlerinin adına bakıldığında da tanımak mümkündür. En son şiirleri toplu olarak Hece Yayınlarından çıktı” dedi.  Doğan, Arif Ay’ın şiir kitaplarının ismini sayarak konuşmasını bitirdi.


 

GÖL SAATLERİ ŞİİR AKŞAMI 5 EYLÜL’DE

Etkinliğin ikinci ayağı ise 5 Eylül Cumartesi günü Küçükçekmece Balıkçı Adası’nda devam edecek. Buradaki programda şiir okuyacak şairlerin isimler şöyle; Adem Turan, Ali Ural, Arif Ay, Ali Ayçil, Aykut Nasip Kelebek, Bestami Yazgan, Celal Fedai, Celalettin Latiç, Hüseyin Akın, Hüseyin Atlansoy, Hüseyin Karaca, Mevlana İdris, Mustafa Özçelik, Nurettin Durman, Recep Garip, Serdar Kacır, Sümeyye Betül, Şeref Akbaba, Turan Koç, Ömer Faruk Ünalan, Özcan Ünlü, Zeynep Arkan. Programın sunuculuğunu ise Başak İkiz ve Yusuf Özkan Özburun yapacaklar.


 

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar