Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaDünyaSuriye'deki muhalifler birlik arayışı için İstanbul'da

Suriye’deki muhalifler birlik arayışı için İstanbul’da

Rus savaş uçaklarının Suriye topraklarında ilk bombardımanını yaptığı saatlerde, Şam yönetimine karşı savaşan muhalif gruplar İstanbul’da gizlice buluştu. Dünya’nın Esad’ı tartıştığı bir dönemde Suriyeli muhalifler, savaşçıları ve siyasileri tek safta birleştirmek istiyor. Suriyeli silahlı muhalifler, Esad’ı geçiş sürecinde sembolik olarak cumhurbaşkanlığında tutmayı ön gören Mistura planına sıcak bakmıyor.

El Cezire’de yer alan habere göre Ahrar El Şam, Ceyş El İslam, Sukur El Şam, Ceyş El Mücahidin, Sultan Murta Tugayı, Özgür Suriye Ordusu unsurları… El Nusra hariç, Suriye direnişinin sahada söz sahibi en güçlü silahlı muhalif grupları İstanbul’da gizlice bir araya geldi. İki gün süren toplantıda Suriyeli silahlı muhalifler, ülkenin geleceği için uluslararası platformda gerçekleşen görüşmeler ve Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın planına karşı nasıl bir tavır belirlemeleri gerektiğini tartıştı.

ESAD’LI GEÇİŞE KARŞILAR

Güvenlik gerekçesi ile gizli tutulup, basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantı ile ilgili konuşan bir grubun temsilcisi, toplantıya katılan herkesin Esad’ın dahil olduğu bir çözüme karşı olduğunu belirtti. Temsilci, Mistura planının artıları ve eksileri ile değerlendirildiğini, silahlı direnişin plana sıcak bakmadığını söyledi.

Şam ve orta Suriye’de etkili olan bir diğer silahlı grubun temsilcisi de aynı görüşü doğrular nitelikte konuşsa da “Sadece BM’ye ve planlarına değil, tüm batı ülkelerine güvenimizi yitirdik. Geçmiş deneyimler bizi bu noktaya getirdi. Gene bu deneyimler sayesinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini de öğrenmiş bulunuyoruz. Güçlü olmak için yalnızca savaşan Suriyelilerin birleşmesi yetmez. Yurt dışında siyasi mücadele veren muhaliflerle de birlikte hareket etmeliyiz. Bu toplantıların temel hedefi de bu” dedi.

Suriyeli silahlı muhalif gruplar arasından seçilen bir heyet bugün de SMDK yetkilileri ile bir araya gelecek. Suriyeli muhalifler bu görüşmelerin sonucunda siyasi ve askeri sahada mücadele veren unsurları ortak bir noktada buluşturarak uluslararası görüşmelere daha güçlü bir temsille katılmayı hedefliyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar