Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaDünyaSırbistan'da hükümeti kurma görevi Vucic'e verildi

Sırbistan’da hükümeti kurma görevi Vucic’e verildi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic, 24 Nisan’da yapılan erken genel seçimin galibi Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanı Aleksandar Vucic‘i, yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Gün boyunca seçimde barajı geçen bazı siyasi parti ve ittifakların liderlerini kabul eden Nikolic, görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümeti kurma görevini Vucic’e verdiğini açıkladı.

Yaptığı görüşmelerde sadece SNS Genel Başkanı Vucic’in kendisine bir program sunduğunu anımsatan Nikolic, “Görüştüğüm diğer liderler, SNS‘nin mecliste en fazla sandalyeye sahip olduğunun farkındaydı. Ben de hükümeti kurma görevini Aleksandar Vucic’e verme kararı aldım.” dedi.

Nikolic, 24 Nisan’daki erken genel seçimin demokratik bir ortamda yapıldığını ifade ederek, yeni hükümetin önünde ağır ve ciddi işler olduğunu, bu nedenle en kısa zamanda kurulması gerektiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Nikolic, yeni kurulacak hükümeti sığınmacı krizi, Avrupa’da artan aşırı sağcı eğilimler, ekonomik kriz ve iç meseleler gibi konuların beklediğine işaret etti.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar