Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDünyaŞİÖ, İran'a üyelik teklifi götürebilir

ŞİÖ, İran’a üyelik teklifi götürebilir

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerinin dışişleri bakanlarının İran’a örgüte üye olması için teklif götürebileceği belirtiliyor.
Russia Today gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, örgüt üyesi ülkelerin İran’a üyelik teklifinde bulunabileceklerini ifade etti. Lavrov, bu görüşün kendisine ait olduğunu vurguladı.
Lavrov “Batı İran’a yaptırımları kaldırdıktan sonra bu ülkenin ŞİÖ üyeliği şansı konusunda ne düşündüğü sorusuna ise “Düşüncelerim iyi yöndedir” diye cevap verdi.
İran ve altı uluslararası arabulucu ülkenin temsilcileri, 2 Nisan’da İran’ın on yıl için uranyum zenginleştirmesini üçte iki oranında azaltması ve 25 yıl süreyle uranyum zenginleştirme programının uluslararası gözetime açması konusunda anlaşmışlardı.
İran’ın nükleer programı konusundaki anlaşmanın 30 Haziran’a kadar sonuçlandırılacağı bildiriliyor. AB bu ülkeye karşı yaptırımlarını anlaşma imzalandıktan sonra kaldıracak. ABD ise yaptırımları İran’ın taahhütlerin yerine getirmesi sürecinde kademeli olarak kaldıracak.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar