Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDünyaRusya'da referandum Putin'in istediği gibi

Rusya’da referandum Putin’in istediği gibi

Devlet Başkanı Putin’in, 2036 yılına kadar iktidarda kalmasının yolunu açacak anayasa referandumunda sandıkların yüzde 99.9’u sayıldı.

25 Haziran’da başlayan seçimler tamamlandı ve sandıkların neredeyse tamamı sayıldı.

Rusların yüzde 65’inin anayasa değişikliği referandumunda oy kullandığı açıklandı. Yetkililerin yaptığı açıklamada, Rusların yaklaşık yüzde 77.9’u anayasa değişikliğine destek verdi. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 21’i de anayasa değişikliğine “hayır” oyu kullandı. Böylelikle 67 yaşındaki Rusya lideri Putin, 83 yaşına kadar görevde kalabilecek. Bu sonuçlara göre Putin, Stalin’den bile daha uzun süre iktidarda kalacak.

Pandemi salgını seçim tarihinin ertelenmesine sebep olmuştu

Rusya’da, Nisan’da yapılması planlanan seçim Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti. Seçmenin internet üzerinden de oy kullanabildiği seçim ile ülke tarihinde ilk kez bir seçim 1 hafta sürmüş oldu. Devlet Başkanı Putin, bugün sandık başına giderek oyunu kullandı. Rus lider oyunu başkent Moskova’nın güneybatısında bulunan Rusya Bilimler Akademisi’ne giderek kullandı.

Rusya’da, referandum seçimiyle oylanan Anayasa değişikliği Devlet Başkanı Putin’in 2024 yılında görev süresinin dolmasıyla iki dönem daha başkanlığa aday olabilmesini sağlıyor. Değişiklikler arasında geleneksel aile yapısının korunması ve emekli maaşlarının düzenli olarak artırılmasını öngören bir düzenleme bulunuyor. Anayasa değişikliğinin kabulü halinde Rusya Anayasası’nda “Tanrı” kelimesi de ilk defa geçiyor olacak.

Referandum ile oylanan tasarıda, dokunulmazlık konusuna da değiniliyor. Görev süresi dolan, istifa eden ya da sağlık nedeniyle görevi süresi bitmeden bırakmak zorunda kalan başkanların dokunulmazlık hakları saklı kalıyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar