Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaDünyaRusya Uzmanı Yusuf Taş: Rusya’da büyük sevinç oluşturdu

Rusya Uzmanı Yusuf Taş: Rusya’da büyük sevinç oluşturdu

Rusya ile yedi ay süren uçak krizinin çözümü için atılan adımın bölgedeki yansımasını değerlendiren Rusya Uzmanı Yusuf Taş, “Krizin aşılması tüm Rusya’da büyük sevinç oluşturdu. Ruslar genel olarak Türkiye’yi güzel, sıcak ve ucuz bir tatil olarak algılıyorlar” dedi.
Kuzey Kafkasya bölgesiyle ilgili uzun yılar çalışmalar yapan Rusya Uzmanı Av. Yusuf Taş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e yazdığı özür mektubuna Rusya’da halkın nasıl baktığını yorumladı. Krizin başladığı 2015 Kasım ayından itibaren Rusya’da yaşayan Türk kökenli Rusya vatandaşları ve iş dünyası büyük zorluklar yaşamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e yazdığı mektupla, ilişkilerin eskisinden daha iyi olması hedefleniyor.
Krizin çözümü için atılan adımların yansımasını değerlendiren Yusuf Taş şunları söyledi:
“Krizin aşılması tüm Rusya’da büyük sevinç oluşturdu. Ruslar genel olarak Türkiye’yi güzel, sıcak ve ucuz bir tatil olarak algılıyorlar. Tabi bir yandan da Batı’nın uyguladığı ambargoya karşı tam olmasa da Batı karşıtı bir halk olarak yakın hissediyorlar. Ancak Kafkasya’da durum biraz daha farklı. Öncelikle belirtmeliyim ki, uçak krizinin aşılması Kuzey Kafkasya’da inanılmaz bir mutluluk yaşattı.
Kuzey Kafkasyalılar çok büyük bir gerilim içerisindeydiler. Bir yandan Türkiye’ye, soydaşlarının yaşadığı ikinci vatan olması dolayısıyla büyük bir sevgi duyuyorlardı. Bir yandan da bilinçaltlarında devletle bir sorun yaşayacakları zaman gidecekleri ilk adres olarak duruyordu.
Öte yandan vatandaşı oldukları devletin çıkarlarını ve politikasını korumak zorundaydılar. Bu büyük bir gerilim oluşturuyordu. Kriz aşılınca bu büyük gerilim boşalıp bir anda büyük bir rahatlama meydana geldi. B
ir şekilde Türkiye ile irtibatı olan Türkiye Cumhuriyeti yetkilerini ve orada hâlâ yaşayan Türk vatandaşlarını arayarak herkes mutluluğunu paylaşıyor. Şimdi herkes bir şekilde Türkiye ile irtibata geçerek Türkiye ile iş yapmaya ya da Türkiye’deki soydaşları ile ilgili proje yapma hazırlığı içerisindeler” diye konuştu.
Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar