Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaDünyaRusya Devlet Başkanı Putin'i Forbes dergisi 'Dünyanın En Güçlüsü' seçti

Rusya Devlet Başkanı Putin’i Forbes dergisi ‘Dünyanın En Güçlüsü’ seçti

Rusya Devlet Başkanı Putin’i Forbes dergisi ‘Dünyanın En Güçlü’ kişisi seçti. Amerika’nın ünlü ekonomi ve haber dergisi Forbes dergisinin her yıl belirlediği “dünyanın en güçlü kişileri” listesinde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin bu yıl da birinci sırada yer aldı.

Amerika’nın ünlü ekonomi ve haber dergisi Forbes, her yıl yaptığı gibi yıl da dünyanın en güçlü isimlerini seçti. Dergi tarafından hazırlanan 73 kişilik listenin lideriyse Rusya Cumhurbaşkanı VladimirPutin oldu.

Dergi, son üç yıldır dünyanın en güçlü kişileri listesinde birinci sırayı koruyan Rusya lideri için “Putin, dünyada yapmak istediği her şeyi yapacak güçteki birkaç kişiden biri olduğunu göstermeye devam ediyor” yorumunu yaptı.

Amerika Başkanı Barack Obama, bu yıl ikinciliği Almanya Başbakanı Angela Merkel’a kaptırarak üçüncü sıraya geriledi. Son yedi yıldır ilk kez bir Amerikan başkanının ilk iki sırada yer almaması dikkat çekti.

Papa Francis, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da listenin dördüncü sırasında yer aldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ise, güç kaybeden başka bir lider oldu ve iki sıra gerileyerek beşinci sıraya yerleşti.

Listede en fazla yükselen isim Japonya Başbakanı Shinzo Abe oldu. Abe 49’uncu sıradan 22’ye yükseldi.

Önümüzdeki yıl yapılacak Amerika Başkanlık seçimlerinde aday adayı olan Hillary Rodham Clinton ve Donald Trump da listeye girdi. Clinton 58’inci, Trump ise 72’inci sırada yer aldı.

Listeye en yüksekten giriş yapan isimse, Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz Al Suud oldu. Suudi Kralı listeye 14’üncü sıradan girdi.

Forbes, dünyanın en güçlü kişilerini belirlerken, sahip oldukları para miktarı, etkiledikleri insan sayısı, etki alanlarının genişliği ve gücü kullanma şekilleri gibi birçok etkeni göz önüne aldıklarını söylüyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar