Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaDünyaRusya, Çin'le 28 Anlaşma İmzaladı

Rusya, Çin’le 28 Anlaşma İmzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin’in Zafer Bayramı kutlamaları için gittiği iki günlük Pekin ziyaret sırasında 28 adet yeni ticari anlaşma imzaladı.

Bankacılık ve telekomünikasyon alanlarında iki ülke arasında imzalanan 30 milyon dolarlık yeni anlaşmalar sonrasında iki lider yaptıkları açıklamalarda Çin ekonomisinde ve Rusya’da yaşanan ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını ve hazırlıklı olduklarını söyledi. Putin, “Yavaş yavaş ileriye doğru hareket edeceğimizden, ilişkilerimizi geliştireceğimizden ve büyük projeler dahil olmak üzere tüm planlarımızı gerçekleştireceğimizden eminiz” diye konuştu.

Rusya’nın en büyük gaz şirketleri olan Gazprom ve Novatek gibi altyapı ve enerji projeleri için, finans kaynağı konusunda anlaşma sağlanamadı.  Gazprom ve CNPC şirketleri, Rusya’nın Uzak Doğu Bölgesi’nden Çin’e uzanacak yeni doğalgaz boru hattı kurulması konusunda karşılıklı anlayış anlaşmasını imzaladı. Yeni boru hattı, Rusya’dan Çin’e uzanan üçüncü hat olacak. Gazprom Başkanı Aleksey Miller, hattın hacminin ve ne zaman inşa edileceğinin daha sonra belirleneceğini açıkladı.

 RUSYA’YA YAPTIRIMLAR UZATILIYOR

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan bir habere göre, AB Daimi Temsilciler Komitesi Rusya’ya uygulanan yaptırımların 6 ay daha uzatılması için son gün olan 15 Eylül’e kadar kesin kararın alınması yönünde teknik ve hukuki çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

 

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar