Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaDünyaRus ekonomisi toparlanıyor

Rus ekonomisi toparlanıyor

Bloomberg Ajansı’nda yayınlanan haberde, Rusya’ya uygulanan yaptırımların 2014 yılında Rus iş sektörüne zarar verse de artık durumun değişmeye başladığı belirtildi.

Haberde 2015 yılında yatırımcıların bir sene önceye kıyasla Rusya’ya ilgilerinin arttığı belirtilerek, rublenin istikrara kavuşmaya başladığı vurgulandı.

Haberde şu ifadeler de yer aldı:

“Ruble kurundaki dalgalanmalar azaldı. Bu sene ruble cinsinden olan devlet tahvillerine yatırım yapan yatırımcılar gelir elde ederken, diğer gelişmekte olan ülkelerin tahvillerine para yatıranlar %1,1 oranında zarar ettiler.

Rus şirketlerinin tahvillerine sahip olanların durumu ise daha parlak. 2015’de onların toplam geliri %7,3 seviyesine ulaştı, bu da gelişmekte olan piyasalar arasındaki en hızlı artış oldu.

Aynı zamanda Rusya’nın iş sektörü de iyileşmeye başladı. Moskova Bankalararası Döviz Alım Satım endeksine dahil olan Rus şirketlerinin yaklaşık %78’i dünya genelindeki benzer şirketlere kıyasla satışlarda büyük artış elde ettiler.

Tüm bunlar göz önünde bulunduran dünya yatırımcıları Rus şirketlerinin emin adımlarla iyileşmeye devam ettiklerinden eminler.”

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar