Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaGündem'Parti kapatmaya karşı anayasayı değiştirmeliyiz'

‘Parti kapatmaya karşı anayasayı değiştirmeliyiz’

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gazetecilerin, parti kapatmalarla ilgili anayasa değişikliği teklifi verip vermeyeceklerine ilişkin sorularını yanıtladı.

MHP ve CHP’nin parti kapatmalarına yönelik endişelerini dile getirdiklerini belirten Elitaş, şöyle konuştu:

“Böyle bir endişeye mahal yok. Eğer hala endişeniz, korkunuz varsa… Demokraside olmaması gerekir. Mevcut Anayasa’ya göre öyle bir durum söz konusu. Bunu tamamen kökünden kazımak için anayasadeğişikliği yapalım diyoruz. Biz anayasa değişikliği teklifi verebileceğimizi ifade ediyoruz. Samimilerse bunu destekleyip prosedür çerçevesinde çok kısa sürede çıkarırız. 3 maddelik bir şey olacak.”

Elitaş, “Desteklemezlerse ne olur?” sorusuna, “Desteklemezlerse yapabilecek bir şeyimiz yok” karşılığını verdi.

Konuyu Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Hükümet ile değerlendireceklerini ve netlik kazanacağını ifade eden Elitaş, “Biz grup olarak teklifi verelim kanaatindeyiz ama Sayın Başbakan ile bir istişare edeceğiz. Muhalefetin böyle bir endişesi varsa, demokrasi  üzerindeki gölgeleri tamamen kaldırmamız gerekir” dedi.     

Parti kapatmayla ilgili maddenin 2010 yılındaki anayasa değişikliği paketinde yer aldığını ancak TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada düştüğünü hatırlatan Elitaş, “Nasıl bir değişiklik olacağı” sorusuna, “O maddeye bakacağız; aynısı ya da yenisi olabilir” diye konuştu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar