Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGündemOramar Tepe bölgesi PKK'dan temizlendi ve kontrol altına alındı

Oramar Tepe bölgesi PKK’dan temizlendi ve kontrol altına alındı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 27 Eylül 2015 tarihinde başlattığı operasyon kapsamında 5 Kasım’da Oramar Tepe bölgesi tam olarak kontrol altına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütünün “kurtarılmış bölge” ilan etmeyi düşündüğü Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi’ni, 27 Eylül’de başlattığı ve Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın adı verilen operasyonla teröristlerden temizleyerek, PKK’yı adeta “hem yemek hem de nefes borusunu iyice sıkarak, nefes alamaz ve beslenemez duruma” getirdi. 

AA muhabirinin bölgedeki güvenlik kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre, bölücü terör örgütünün sözde “Cilo eyaleti”nin kilidini oluşturan Doski Vadisi ve güneyindeki bölgeyi kontrol eden İkiyakalar ve Oramar Tepe bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmek, bu bölgelerin tekrar kullanılmalarını engellemek, mağara, sığınak, barınak ve erzak depolarını tahrip etmek, Dağlıca ve Yeşiltaş’ta bulunan üst bölgelerine ikmal ve intikal yollarını el yapımı patlayıcılardan temizleyerek ikmal sürekliliğini sağlamak maksadıyla başlatılan operasyon kapsamında, 5 Kasım Perşembe günü Oramar Tepe bölgesi tam olarak kontrol altına alındı. 

Güvenlik güçleri, bölgeyi terk etmeyi başaramayan, “sözde” yoldaşlarının terk ettiği ufak grupların etkisiz hale getirilmesi maksadıyla da arama tarama faaliyetlerine devam ediyor. 

Takviye gelen teröristler de etkisiz hale getirildi

Operasyonda bölücü terör örgütü mensupları ile güvenlik güçlerinin mevzileri arasındaki mesafe 160 metreye kadar düşerken, 5-10 metre mesafeden el bombalarının kullanıldığı temasların yaşandığı, aralıklarla çatışmaların devam ettiği öğrenildi. 

Bölgede sıkışan ve sık sık el bombaları ile saldırılar düzenleyen teröristler de birlikler tarafından etkisiz hale getirilirken, bölücü terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan’ın Zap kampına gelerek 18 Ekim 2015 tarihinde bölgedeki teröristlere telsizle talimat vermesinin ardından tecrit edilen teröristleri kurtarmak maksadıyla Irak’ın kuzeyinden bölgeye gönderilen takviye bölücü terör örgütü mensupları da İHA/İKU ile yapılan keşif ve gözetleme neticesinde tespit edilerek, hava kuvvetleri atışları ile istedikleri yerlere varamadan etkisiz hale getirildi. 

Güvenlik kaynakları, bu bölgenin temizlenmesiyle “PKK’nın Türkiye ve Irak kuzeyi bölgesi arasında iki taraflı çok kritik geçiş güzergahı, yani PKK’nın hem yemek hem de nefes borusu iyice sıkılmış, adeta nefes alamaz ve beslenemez duruma getirilmiştir. Türkiye içindeki teröristler, KCK yapılanması ve YDG-H unsurları bu durumun ortaya çıkmasıyla büyük bir çöküntü yaşamışlardır. Bu çöküntünün daha da derinleşmesi, yurt içinde teröristlere karşı yürütülecek kararlı operasyonlarla mümkün olabilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Özel birlikler katıldı

Sıcaklığın gece sıfırın altında 15 dereceye düştüğü, donma olaylarının yaşandığı, 3 bin 500 metreye varan sarp vadi ve kayalıklardan oluşan bölgede operasyonlar azim ve kararlılıkla 40 gün sürdürüldü. Helikopterler kullanılarak birliklerin 2-3 günlük sürelerle ikmali ve yeri gelince de yerinde değiştirilmesi yapıldı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar