Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemOfiste ve toplu taşıma araçlarında koronavirüsten korunmak mümkün mü?

Ofiste ve toplu taşıma araçlarında koronavirüsten korunmak mümkün mü?

Doku Medical, koronovirüs salgınından korunmak için hazırladığı videolarla, kamuoyunu bilgilendirdi.

Kendi doktorlarının anlatımıyla hazırlanan video içerikleri; Türkçe, İngilizce ve işaret dili çevirileri ile geniş kitlelere ulaşıyor.

Yurtdışında Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden kişiye sağlık hizmeti sunan Doku Medical, koronavirüsten korunmak için kendi uzman doktorlarının tavsiyelerini yayınladı. Türkçe, İngilizce ve işaret dili seçenekleriyle hazırlanan videolar sosyal medya hesapları üzerinden izlenebiliyor.

Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu, Uzm. Dr. Bengisu Özarslan ve Uzm. Dr. Emre Kaynak’ın tavsiyelerinin yer aldığı videolarda, toplu taşımada, ofiste ve çocukların koronavirüsten korunmasının yolları anlatılıyor.

Ofis ortamında koronavirüsten korunmanın yollarına dikkat çeken Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Ofiste yapacağımız en önemli şey ortamı temiz tutmak. Ofiste çok çalışan olabilir. Burumda onlarla temasımızı mümkün olduğunca aza indirgemek önemli. Ortamın havalandırılması önemli. Mümkün olduğunca taze havanın girmesi sağlanmalı. Veya aralıklı olarak dışarıya çıkıp temiz hava solunmalı. Yine işyeri izin veriyorsa evden çalışma modeline geçilmesi de önemli. Çalıştığınız masa, bilgisayar klavyesi gibi çok mikrop tutabilen alanları mutlaka her gün birkaç defa temizlemek önemli” dedi.

Toplu taşımada koronavirüsten korunma yolları

Toplu taşımada koronavirüsten korunmanın yollarını anlatan Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Çok kalabalık ortamlarda kimin nasıl enfekte ettiğini bilmiyoruz. Mümkün olduğunca az noktayla temas edilmeli. Tek noktadan tutulmalı. Eğer varsa plastik eldiven kullanılmalı” dedi.

Uzm. Dr. Saraçoğlu, “Eğer eldiven kullanmıyorsak toplu ulaşımdan hemen iner inmez eller dezenfektanla temizlenmeli, mümkünse yıkanmalı ve temizlenmeden elleri hiçbir yer ile temas ettirmemeliyiz. Küçük cep dezenfektanını sürekli yanınızda taşıyarak da el temizliği sağlanabilir. Yine dışarıda temiz havada vakit geçirmek önemli. Toplu taşıma çok kalabalık olduğunda bir sonraki aracı beklemek yararlı olacaktır” şeklinde konuştu.

Çocuklar toplu ulaşımdan uzak tutulmalı

Okulların tatil sürecinde çocukları koronavirüsten korumanın yollarını anlatan Uzm. Dr. Bengisu Özarslan, “Koronavirüsün yayılımı, toplu yaşam alanları ve ortak kullanım eşyalarıyla olduğu için okulların tatil edilmesi hepimizi çok rahatlattı. Yine de bazı önlemler alınmalı. Çocukları toplu ulaşım araçlarından uzak tutmak gerekiyor. Öksüren, hapşıran kişilerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Çocuk dışarıda oynarken elini, yüzüne ve ağzına temas ettirmemeli.”

Mümkün olduğunca elimizi su ile yıkamalıyız

Dezenfektanların cilt üzerindeki etkilerini hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Emre Kaynak, “El dezenfektanı kullanmaya ve çok sık el yıkamaya bağlı egzama, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda cildin bariyeri bozulduğundan dış faktörlere açık hale gelebilir. Bu yüzden eğer suya ulaşılabiliyorsa elleri yirmi saniye boyunca yıkayalım ve temiz havlu ile kuruyalım. Eğer suya ulaşamıyorsak dezenfektanı kullanalım ama bunu çok abartmadan yapalım. Çünkü ilerleyen zamanlarda elin bariyeri bozulabileceğinden elimize su, sabun, dezenfektan değdiremeyeceğiz. Canımız çok yanacak. Bu konuya dikkat etmeliyiz.”

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar