Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaDünyaNükleer müzakere için kritik hafta

Nükleer müzakere için kritik hafta

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakereler kapsamında, İsviçre’ye gidecek.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Zarif’in, müzakerelerden önce yarın Cenevre’de Hollanda ve Rusya dışişleri bakanları ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyi’nin 28. oturumuna katılarak burada bir konuşma yaptıktan sonra Zarif’in, beraberindeki müzakere heyetiyle, 5+1 ülkeleriyle devam eden nükleer müzakereler için Montrö’ye gidecek. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’nin de müzakerelere katılması bekleniyor.

İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu “5+1 grubu” arasında yürütülen müzakereler 1 Temmuz 2015’e kadar uzatılmıştı. Taraflar, 31 Mart tarihinde kadar ön anlaşma niteliğindeki çerçeve anlaşmasını yapmayı hedefliyor.

Son olarak geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif, Cenevre’de bir araya gelmiş, müzakerelerin bir sonraki turunun 2 Mart’ta yine İsviçre’de yapılacağı açıklanmıştı.

BU HAFTA KRİTİK

İranlı ve ABD’li yetkilileri Montrö’de iki boyunca görüşme gerçekleştirecek. Perşembe günü ise 5+1 ülkelerini oluşturan Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın heyetlerinin de Montrö’ye geleceği belirtildi. İran basınında yer alan haberlere göre İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’nin de bu görüşmelere katılacağı belirtiliyor. Bu hafta gerek İranlılar gerekse ABD’liler için çok kritik bir hafta olarak görülüyor.

Bu ayın sonu ise kırmızı çizgi olarak ifade ediliyor. İran’ın tavrının net olduğu, genel ve tek bir anlaşma istediği kaydedilirken ABD tarafı ise henüz kesin bir tavır ortaya koymadı.

Müzakerelerle ilgili gelen yorumlarda anlaşmanın yapıldığı ancak küçük ayrıntılar konusunda görüşmelerin devam ettiği belirtilirken son dakikaya kadar anlaşmanın sağlanıp sağlanmayacağı konusunda net birşeyin söylenemeyeceği ifade ediliyor.

İTALYA: İRAN’LA ANLAŞMAYA HAZIRIZ

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni geçtiğimiz hafta İran’daydı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le bir araya gelen Gentiloni, İran’la nükleer konusunda anlaşmaya hazır olduklarını söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni de ülkesinin nükleer müzakereleri desteklemeye devam edeceğini, sağlanacak anlaşmanın İran, İtalya ve tüm dünya ülkelerinin lehine olacağına inandıklarını ifade etti.

Gentiloni, müzakerelerde sağlanacak anlaşmanın İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını içermesi gerektiğini belirtti.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar