Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaDünyaNepal'de ölü sayısı 4 bine ulaştı

Nepal’de ölü sayısı 4 bine ulaştı

Polis yetkilileri, depremde ölenlerin sayısının 3 bin 815’e yükseldiğini, 7 binden fazla kişinin yaralandığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı yetkilisi Rameshwor Dangal, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve deprembölgesinden çok sayıda kişinin helikopterle kurtarıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) Katmandu’daki Su, Temizlik ve Hijyen Koordinatörü Anu Gautham, normal zamanda bile temiz suya ihtiyacın olduğu Katmandu Vadisi’nde depremin ardından temiz suya erişimin gittikçe zorlaştığını ifade etti. 

Evleri yıkılan depremzedelerin sokaklarda ya da kamplarda kaldığını belirten Gautham, kamplarda kalma süresi uzadığı takdirde ishal, kolera gibi hastalıkların patlak vermesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Başkent Katmandu’nun 80 kilometre kuzeydoğusundaki Lamjung’da cumartesi günü yerel saatle 11.56’da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından orta büyüklükte çok sayıda artçı sarsıntı kaydedilmişti.

7,8 büyüklüğündeki deprem, ülkede 1934 yılında meydana gelen ve 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 8,1 büyüklüğündeki depremin ardından kaydedilen en şiddetli sarsıntı oldu.

AFAD ekipleri enkazdan 1 kişiyi çıkardı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, yıkıcı depremin zararları ile karşılaşan Nepal’de çalışmalarına devam eden AFAD koordinasyonundaki ekipler, bugün Yuda Kavac Vatalyon bölgesinde bir Nepal vatandaşını enkaz altından sağ çıkardı. 

Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra sağlık ve insani yardım faaliyetleri de sürdürülen Nepal’de, Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi tarafından Katmandu’da halk sağlığı ve ilk yardım çalışmaları devam ederken, yarın itibarıyla Baktapur’da sahra hastanesi kurulması planlanıyor.

Nepal’deki çalışmalara katkıda bulunmak isteyenler için Türk Kızılayı tarafından yardım kampanyası başlatıldı.

İHH ekibi çalışmalara başladı

İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki depremin ardından harekete geçen 2’si Uluslararası Doktorlar Birliği’ne (AID) bağlı doktor olmak üzere 16 kişilik acil yardım ekibinin aynı gün bölgeye hareket ettiği belirtildi. 

Açıklamada, Nepal’e yardım yapmak isteyenlerin “www.ihh.org.tr” adresindeki hesap numaralarına ya da https://online.ihh.org.tr/ nepal adresinden kredi kartıyla bağış yapabileceği, vatandaşların cep telefonuylaNEPAL yazıp 3072’ye kısa mesaj göndererek 5 lira bağışta bulunabileceği bildirildi. 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar