Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaDünyaNeden Kırım'ı Türkiye'ye geri vermiyorsunuz

Neden Kırım’ı Türkiye’ye geri vermiyorsunuz

NATO ile Rusya arasında Kırım konusunda yaşanan gerilim, 14. Berlin Güvenlik Konferansı’nda ilginç tartışmalara yol açtı.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini ve bunu tarihi gerekçelere dayandırarak “Rusya’nın yeniden birleşmesi” olarak tanımlamasına tepki gösteren NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, “Neden Kırım’ı Türkiye’ye geri vermiyorsunuz, Kırım’ın daha önceki sahibi onlar” dedi.

Rusya’yı gerçekleri çarpıtmakla tarihi yeniden yazmaya çalışmakla eleştiren Vershbow, Moskova’nın 21. yüzyılda, Avrupa’da sınırları zor kullanarak değiştirme girişiminin ve Kırım’ı Ukrayna’dan koparmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, “Avrupa-Atlantik Güvenliği: Washington-Brüksel-Moskova- Yeni Sınamalarla Başa Çıkmak” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, NATO’nun Moskova ile diyalog ve işbirliği istediğini ancak Rusya’nın Ukrayna politikasının ve Kırım’ı ilhak etmesinin engellediğini öne sürdü.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara ağır silahlar da dahil olmak üzere silah ve mühimmat desteği sağlamaya devam ettiğini, turist ya da gönüllü görüntüsü altında asker gönderdiğini kaydeden Vershbow, “Minsk anlaşmasının uygulanması konusunda bir ölçüde ilerleme sağlanmış olsa da Rusya ve ona bağlı olan güçlerin her an yeniden şiddete yönelmesi riski devam ediyor” uyarısında bulundu.

“Rusya’nın hedefi DAEŞ değil”

Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlarını da eleştiren Vershbow, “ABD liderliğindeki koalisyonun aksine, Rusya’nın Suriye’deki askeri faaliyetleri, hava operasyonları ve füze saldırıları asıl olarak DAEŞ’i hedef almıyor, Esed rejiminin ayakta kalmasına destek vermeyi amaçlıyor” dedi.

NATO’nun Rusya’dan DAEŞ ile mücadeleye ve Suriye’de savaşın son bulmasına yapıcı katkılarda bulunmasını beklediğini, bu konuda hala fırsat bulunduğunu belirten Vershbow, “Ancak şu andaki durumda Rusya’nın Suriye’deki adımları yalnızca savaşın uzamasına ve milyonlarca insanın ıstırabının sürmesine yol açıyor” şeklinde konuştu.

”NATO bize bilgi vermedi”

Aynı panelde konuşmacı olan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meshkov ise Vershbow’un açıklamalarını eleştirdi. Meshkov, “Türkiye’nin Kırım’ı isteme hakkı yok. Bu toprakları Ukrayna’ya geçtiği zaman isteyebilirlerdi” yorumunu yaptı.

NATO’nun Suriye konusundaki eleştirilerini geri çeviren Meshkov, Moskova’nın karşılıklı suçlamaları bir kenara bırakarak somut konularda işbirliği yapmaktan yana olduğunu kaydetti.

İran ile ilgili nükleer krizin çözümü konusunda Rusya’nın Batılı ülkelerle yakın bir işbirliği yaptığını dile getiren Meshkov, benzer bir işbirliğini Suriye krizi konusunda gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.

Meshkov, “Suriye’de hangi hedefleri vurmamızı istedikleri konusunda NATO’dan bilgi istedik ancak NATO ülkelerinden bize hiç bilgi verilmedi” görüşünü öne sürdü.

Rus yetkili, Ukrayna krizi konusunda da eleştirileri geri çevirirken, ateşkesin uygulanması konusunda, Ukrayna’dan daha çok kendilerinin adım attıklarını ve Minsk anlaşmasına bağlı kaldıklarını savundu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar