Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemMirasımız Derneği "2015 Kudüs Raporu"nu açıkladı

Mirasımız Derneği “2015 Kudüs Raporu”nu açıkladı

Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma Derneği (Mirasımız Derneği) Başkanı Muhammed Demirci, işgal devletinin nihai amacının Kudüs’ü Müslümansızlaştırmak olduğunu belirterek, “İlk hedefleri, Mescid-i Aksa’yı yıkarak yerine sözde Süleyman Tapınağı’nı inşa etmektir. Fakat bu planlarına engel olan Müslümanları Kudüs’ten söküp atmayı başaramadılar ve Allah’ın izniyle başaramayacaklar” dedi.

Mirasımız Derneği, Fatih’teki Eresin Otel’de, Kudüs‘te ve Mescid-i Aksa‘da İsrail’in yaptığı hak ihlallerini ve derneğin buradaki çalışmalarını içeren “2015 Kudüs Raporu“nu açıkladı.

Burada konuşan Demirci, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ile Osmanlı dönemine ait yüzlerce tarihi eseri içinde barındıran Kudüs’ün ve burada yaşayan Müslümanların yıllardır işgal altında yaşadığını söyledi.

Kudüslü Müslümanların, uzun yıllardır kendilerine uygulanan şiddet ve baskı politikaları sonucu yoksullukla karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Demirci, “Bugün Kudüslü Müslüman kardeşlerimizin yüzde 75’i yoksullukla mücadele etmekte. İşgal devletinin nihai amacı, Kudüs’ü Müslümansızlaştırmaktır. İlk hedefleri, Mescid-i Aksa’yı yıkarak yerine sözde Süleyman Tapınağı’nı inşa etmektir. Fakat bu planlarına engel olan Müslümanları Kudüs’ten söküp atmayı başaramadılar ve Allah’ın izniyle başaramayacaklar” diye konuştu.

Demirci, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Kudüslü Müslümanların, ilk kıblelerini savunmaktan ve onun için gerektiğinde canlarını vermekten kaçınmadıklarını vurgulayarak, Kudüs’te halen devam eden olayların sebebinin Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar ve işgal yönetimi tarafından uygulanan giriş yasakları olduğunu aktardı.

Mescid-i Aksa’ya 2015 yılında 11 bin 307 baskın yapıldı

Demirci, geçen yıl işgalci İsrail devletinin Kudüs’te 212’si kadın, 304’ü çocuk 2 bin 260 kişiyi haksız ve hukuksuz bir şekilde tutukladığını, 2 yaşındaki bir çocuğu 48 saat gözaltına aldığını, 80 Kudüslü ailenin evini yıktığını, 1’i kadın, 6’sı çocuk 44 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Bunların yanı sıra Mescid-i Aksa’ya 11 bin 307 baskın yapıldığının altını çizen Demirci, 6’sı Mescid-i Aksa’nın güvenlik görevlisi olmak üzere 323 Müslümana camiye giriş yasağı ve aralarında “1948 Filistin İslami Hareketi” lideri Raid Salah’ın da bulunduğu 26 kişiye Kudüs’e giriş yasağı konduğunu ve 17 hayır kurumunun çalışmalarının durdurulduğunu bildirdi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar