Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaEğitimMEB, OKULLARIN AÇILMASI İÇİN DÖRT ALTERNATİF BELİRLEDİ

MEB, OKULLARIN AÇILMASI İÇİN DÖRT ALTERNATİF BELİRLEDİ

Koronavirüs salgınında vaka sayılarının artış göstermesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı okullar için farklı alternatifler üzerinde duruyor.

Dört ana başlıkta topladığı alternatif planlar şöyle:

1. Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak, sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanıyor.

2. Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa okullar yarı zamanlı açılabilir.

3. Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde telafi eğitimleri yapılacak.

4. Eylül ve Ekim’de olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 Eğitim/Öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı.

SINAVLAR VE MİNİ BİRLER ÖNCELİKLER ARASINDA BİRİNCİ SIRADA

2019-2020’de ilkokul birinci sınıfa başlayan ve pandemi nedeniyle yarım dönem okula gitmek zorunda kalan 1,1 milyon öğrenci ile yine bu yıl okula başlayacak olan çağ nüfusuna göre 1,2 milyon öğrencinin okuma yazmayı öğrenmesi veya bildiğini unutmaması için öncelikli olması planlanıyor. LGSye girecek 8’inci sınıflar ve YKS’ye girecek 12’nci sınıfların da öncelikli olması düşünülüyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar