Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaEkonomiKoleksiyon aşkı müzeye dönüştü

Koleksiyon aşkı müzeye dönüştü

Torbalı ilçesinde E.Özgörkey Grubu’na ait tesisler içinde 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip müzede, 1800’lerin sonundan 2011 yılına dek uzanan 130 otomobil ve 40 motosiklet ile 2 bin 550 model otomobilve otomobil temalı eşarp koleksiyonu, 2. Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen 300 kaput amblemi, 1950’li yıllara ait benzin istasyonu ve aksesuarları bulunuyor.

1966 yılında çekilen “Batman” filmindeki “Batmobile” ve “Batcycle”, koleksiyonda dikkati çeken parçalar arasında yer alıyor.

E.Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey, törendeki konuşmasında, otomobillerin kardeşi Selim ve kendisi için tutku olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Birkaç otomobil toplayalım diye başlayan yolculuğumuz, Türkiye’nin alanında en büyük müzesini ortaya çıkardı. Müzemizin dünyadaki klasik otomobil tutkunlarının ziyaret rotası içinde olmasını, İzmir ve Torbalı’nın tanıtımında önemli bir rol oynamasını arzu ediyoruz.”

E.Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey de hobi meraklarının tutkuya dönüştüğünü ifade ederek, “Koleksiyoner olarak paylaşmak, müzeyle hiç kaybolmayacağına inandığımız eser bırakmak istedik” görüşünü dile getirdi.

Açılış törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Rahmi Koç’un da aralarında bulunduğu çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı.

Pazartesi ve salı hariç 10.00-17.00 saatlerinde gezilebilecek müzenin bilet bedeli, tam 20, indirimli 10 lira olarak belirlendi.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar