Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGündemKırım’daki cenaze krizi sivil diplomasiyle çözüldü

Kırım’daki cenaze krizi sivil diplomasiyle çözüldü

İstanbul’dan Kırım’a yük götüren gemiden düşerek hayatını kaybeden Sezer Bilin’in diplomatik krize neden olan cenazesi, resmi kanallar üzerinden sonuç alınamayınca sivil diplomasi yürütülerek Türkiye’ye getirildi.

İstanbul’dan Kırım’a yük götüren ‘Hatice’ isimli kuru yük gemisinde çalışan 42 yaşındaki Sezer Bilin, 21 Ocak 2016 tarihinde Kırım’ın Kerç Deniz Sahası’nda gemiden düşerek hayatını kaybetmişti. Geminin bağlı olduğu denizcilik şirketi tarafından Sezer Bilin’in ölüm haberi ailesine verilmiş ve aile, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile irtibata geçmişti. Fakat 2 yıl önce Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmiş olması nedeniyle resmi kanallar krizi çözemeyince sivil diplomasi devreye girdi. Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel’in Kırım’daki temasları kısa sürede netice verdi. Türk denizci Sezer Bilin’in cenazesi, dini vecibeler yerine getirilerek kefenlendi ve Simferopol-Moskova üzerinden İstanbul’a getirildi. 

KIRIM TATAR KÜLTÜR DERNEKLERİ FEDERASYONU DEVREYE GİRDİ

ünver sel2İzlenen sivil diplomasiyi anlatan Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sel, “Kırım’ın Kerç şehrindeki emniyet görevlileri ve savcı ile görüştüm. Görüşmeden sonra gerçek bilgilere ulaşıldı. Cenazenin gelmesinde herhangi bir engel olmadığı, polis ve savcılık soruşturmaları ile raporlar için prosedür yürütüldüğü söylendi. Aile tarafından merhumun evrakları bana ulaştırıldı. Ben de o evrakları resmi makamlara ilettim. Daha sonra resmi makamlar, cenazenin Türkiye’ye gönderilmesinin önünü açtı. İslami metodlara göre yıkama, abdest, kefenleme yapıldı ve Türkiye’ye gönderildi” dedi. (Kaynak: Milli Gazete-Timuçin Mercanoğlu)

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar