Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaGündemKimse kadınlık onurunu çiğneyemeyecek

Kimse kadınlık onurunu çiğneyemeyecek

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi ve MYK toplantısında yaptığı konuşmada, “Çanakkale’de bundan 100 sene önce vatan savunması için bu aziz İstanbul’un savunması için şehit düşen yiğitlere, o yiğitlerin analarına, onların yetim bıraktığı çocuklara selam olsun, kınalı kuzulara selam olsun” diyerek sözlerine başladı.

Tarihi bir kongre gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

“İzmir işgal edildiğinde İstanbul’da Sultanahmet mitinginde bütün Türk kadınları adına istiklal için haykıran Halide Edip’e selam olsun. Tek parti zulmünden çıkarken 1947 muhtarlık seçimlerinde Mersin’de, Aslanköy’de el konulmak istenen seçim sandıklarına sahip çıkıp ‘sandık namusumuzdur’ diyen demokrasi kadınlarına selam olsun. AK siyasetin ak kadınlarına İstanbul teşkilatımızın öncü kadınlarına selam olsun. İstanbul’da bu kadın teşkilatını kurarak kadınların siyasette öncülüğünü üstlenen Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a selam olsun.”

Başbakan Davutoğlu, yükseköğrenime geçiş sınavına girenlere de başarılar dileyerek, “Onları yetiştiren annelere hürmetlerimi sunuyorum. Onların yetiştirdiği yeni neslin, bugün üniversiteye adım atmak üzere harekete geçen bu yeni neslin Türkiye’nin yeni öncü nesli olacağına dair inancımız sonsuzdur” diye konuştu.

Kadın ve onur, şefkat, estetik kavramları

İlk defa bir il kongresinde, kolları itibarıyla bu denli muhteşem bir topluluğa hitap etmekten büyük onur duyduğunu anlatan Davutoğlu, kadınların onur, şefkat ve estetik kavramlarını yücelttiğine inandığını söyledi.

AK Parti siyasetinin bu üç kavramını bütün siyasetine bir mühür gibi vurduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Önce onur, kadınlık, insanlık onuru. AK Parti siyasetinin temeli insanlık onuruna sahip çıkmaktır, kadınlarımızın onuruna sahip çıkmaktır. Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki en temel fark da budur. Bir an gözünüzü kapatın ve eski Türkiye’yi hatırlayın, hani milli iradeyle TBMM’ye girmiş olan başörtülü bir hanıma ‘bu kadının haddini bildirin’ diyen eski Türkiye’yi hatırlayın. O eski Türkiye’de benim bugün makamımda oturan bir Başbakan, Allah rahmet eylesin, biz yine de rahmetle anarız. Ama oraya milletin oylarıyla gelmiş ve kadınlık onuruyla gelmiş bir kardeşimize bütün erkekleri tahrik ederek ‘bu kadının haddini bildirin’ demişti. Kürsünün önüne erkekler dizilmişti, sanki ‘Çanakkale geçilmez demek’ için. Halbuki o kadın milletvekili Çanakkale şehitlerini, milli iradeyi temsil ediyordu.”

Başbakan Davutoğlu, yeni Türkiye’de bugün başı açık, başı örtülü bütün kadınların onurla TBMM’ye giriyorlarsa bunun AK Parti’nin kadınlara duyduğu saygının bir eseri olduğunu dile getirdi.

Geçmişte milli iradeye ve kadına hakaret olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

“O zaman bugün aydın kesilenler, bugün kadınlık onuru diyenler sus pus köşelerinde oturmuşlardı. Ama bir kadro vardı ki bunu hiç unutmadı ve bu aşkla ve bu sevdayla yola çıktı, eski Türkiye’nin bütün kalıntılarını ayaklarımızın altına almak için yola çıktık bu yol hayırlı olsun. Halbuki biraz önce ismini zikrettiğim Halide Edip Adıvar İzmir işgal edildiğinde o başörtüsüyle Sultanahmet meydanında halka hitap ederek, ‘Fatihlerin, Kanunilerin ülkesi istiklalsiz kalamaz bu istiklal mücadelesinde hiçbir meşakkat ve güçlük karşısında boyun eğmeyeceğiz’ demişti. Yine aynı şekilde seslenerek, ‘700 yıllık ağlayan minarelerin önünde yemin edelim’ demişti. O yeminin esası şuydu ‘bu toprakların üstünde şerefsiz yaşamaktansa bu toprakların altında olmayı yeğ biliriz’ demişti Halide Edip.”

O kıyafetle Meclis’e gelen bir hanımefendinin özgür Türkiye’nin Meclisinde tahkir edildiğini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“İşte bu salonda elele olan başörtülüler ve başı açıklar adına, her memleketten her ilden gelen İstanbullular adına diyoruz ki ‘Bir daha bu topraklarda ne Meclis’te ne sokakta ne mahallede ne köyde kimse kadınlık onurunu çiğnemeyecektir, kimse kadınlık onuruna hakaret edemeyecektir. Herkes özgürce herkes istediği gibi istediği şekilde giyinecek, istediği şekilde düşünecek, istediği şekilde gidip oyunu verip, Meclis’e girecek. Bu tablo gurur tablosudur. O Meclis’te ‘bu kadına haddini bildirin’ diyen eski Türkiye’den sonra yeni Türkiye’de ilk defa başörtülüler de başı açık kardeşlerimiz gibi eşit bir şekilde milletvekilliğine aday oldular.”

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar