Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGündemKıbrıs'taki Derinya sınır kapısı açılıyor

Kıbrıs’taki Derinya sınır kapısı açılıyor

Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler denetimindeki ara bölgede 4 saatten fazla süre görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, 5 maddelik yeni bir güven artırıcı önlemler paketi konusunda anlaşmaya vardı.

Hürriyet’ten Ömer Bilge’nin haberine göre, müzakerelere ev sahipliği yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eide’nin açıkladığı yeni pakette şunlar yer aldı.

*Gazimağusa kentindeki Derinya ve Lefke kentindeki Aplıç sınır kapıları açılacak.

*Adada Türk ve Rum taraflarında faaliyet gösteren GSM şirket hatları birleştirilecek, cep telefonlarından Türk ve Rum taraflarında rahatlıkla iletişim kurulması sağlanacak.

*Türk ve Rum elektrik şebekelerinin birleştirilecek.

*Aynı frekanslardan yayın yapan Türk ve Rum radyo ve televizyonlarının karışmaması için ortak frekans düzenlemesi yapılacak.

*Türk ve Rum tarafında toplumsal cinsiyet eşitliği komitesi kurulacak.

MUSTAFA AKINCI: İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTIK

Akıncı, Rum liderle iyi bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “Umarım sonu da iyi olur ancak daha alacak çok yolumuz var” dedi. Rum ve Türk liderler önümüzdeki ay 4 defa görüşme masasına oturacak.

BM Temsilcisi Eide, ileriki günlerde liderlerin yapacakları 4 görüşmenin tarihlerini ise 17 ve 29 Haziran ile 10 ve 27 Temmuz olarak açıkladı.

DERİNYA KAPISI BİR ZAMANLAR ÇATIŞMA YERİYDİ

Derinya kapısı, 1974 Barış Harekâtı’nda Rumların boşalttığı ve o günden bugüne kapalı tutulan Maraş kentinin yanından Gazimağusa kentine giden yolun üzerinde. Barikat, 1996 yılında Rum motorcuların sınır delme eylemlerine sahne oldu.

Her iki tarafta milliyetçi rüzgârların estiği dönemde yaşanan kanlı olaylarda Tasos İsaak adlı Rum motorcu sınırda Solomos Solomu ise gönderdeki Türk bayrağını indirmek amacıyla direğe tırmandığı sırada vurularak öldürüldü. Kapı şimdi Türk ve Rum liderlerin kararıyla açılıyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar