Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaDünya"Kıbrıs'ın hakları olmazsa olmazımızdır"

“Kıbrıs’ın hakları olmazsa olmazımızdır”

KKTC Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonuna katılan Bakan Güler, Kıbrıs’ın milli bir mesele olduğunu, “Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk halkının meşru çıkarlarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde bir an önce çözüme kavuşturulması, ülkemizin en önemli önceliklerinden biridir.” şeklinde ifade etti.

KKTC Toplumsal Direniş Bayramı’nı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nü bir arada kutlayan Güler, “Kıbrıs Türkü’nün adada maruz kaldığı baskılar ve katliamlar, kardeşlerimizin haklı mücadelesini sekteye uğratamamış, aksine istiklal ve istikbaline sahip çıkma azim ve kararlılığını daha da artırmıştır. Büyük acıların yaşandığı o zorlu süreçte, bugün kuruluş yıl dönümünü kutladığımız Türk Mukavemet Teşkilatının kahraman mücahitleri, verdikleri destansı mücadelelerle Kıbrıs Türk halkı için parlayan bir yıldız gibi umut olmuşlardır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin daima Kıbrıs’ın yanında yer aldığını, huzur ve barış için her türlü gayreti gösterdiğini vurgulayan Güler, “Kıbrıs, bizim milli meselemizdir. Bu nedenle Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk halkının meşru çıkarlarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde bir an önce çözüme kavuşturulması, ülkemizin en önemli önceliklerinden biridir.” dedi.

“Temennimiz tek taraflı adımlardan kaçınılması”

Bakan Güler, “Geçmişten süregelen ve artık miadı dolmuş söylemlerin çözüm çabalarına katkı sağlamadığı anlaşılmalıdır. Temennimiz, adada Kıbrıs Türk halkının haklarını görmezden gelen tek taraflı adımlardan kaçınılması, bu yönüyle tarihi ve mevcut gerçeklerin doğru tanımlanması, bölgede gerilimi artırmaya yönelik eylem ve söylemlerden uzak durulması, yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edilen Kıbrıs sorununun uluslararası hukuk temelinde, barışçıl, eşit ve adil bir şekilde çözülmesine yönelik güçlü bir iradenin gösterilmesidir.” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Elli yıl daha beklemeye niyetimiz yok” açıklamasına vurgu yaptı.

Adil ve kalıcı çözüm vurgusu

“Muhataplarımızdan Kıbrıs Türkü’nün ve Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarına saygılı olarak hareket etmelerini bekliyoruz. Uluslararası camiayı da adil ve kalıcı bir çözüm için destek olmaya, sadece bir tarafın iddialarını desteklemeyi bırakıp konuya makul ve mantıklı bir şekilde yaklaşmaya davet ediyoruz.” diyen Güler, Kıbrıs ve Akdeniz için gayretlerinin süreceğini ifade etti.

“KTBK Ada’daki barış ve güvenliğin teminatıdır”

Türkiye’nin her daim kararlı bir şekilde KKTC’nin yanında olacağını belirten Güler, “Türk Silahlı Kuvvetleri olarak kardeş ordumuza savunma, güvenlik ve harp sanayi alanında her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Ada’daki barış ve güvenliğin teminatıdır. Türk Silahlı Kuvvetleriyle birlikte omuz omuza görev yapan KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı da Mücahit ruhuyla, Kıbrıs Türkü’nün şanlı sancağını büyük bir gururla taşımakta, adadaki barış ve istikrarın teminatı olarak büyük bir şevkle görev yapmaktadır. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Garanti ve İttifak Antlaşmaları çerçevesinde Kıbrıslı kardeşlerimizin huzur ve güvenliği ile refahı için elinden geleni yapmaya, yanlarında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Güler konuşmasını Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesinde emeği geçen devlet büyüklerini, komutanları, şehit Mücahit, Mücahide ve Mehmetçik ile kahraman gazileri anarak bitirdi.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar