Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGündemİşte Erdoğan'ın Yeni Damadının Yeni Görevi!

İşte Erdoğan’ın Yeni Damadının Yeni Görevi!

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan iki AK Partili, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın, Mehmet Şimşek’in yerine geleceğini söyledi.

İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Davutoğlu’nun görevden alınmasıyla,Türkiye’deki ekonomik reformların durma noktasına geldiğini yazdı. Gazeteye konuşan iki AK Partili Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın, Mehmet Şimşek’in yerine geleceğini söyledi.

“ERDOGAN REFORMA DEĞİL GÜCE ODAKLANDI”

Gazete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik reformlardansa, gücü kendi elinde toplamaya odaklandığına dikkat çekti.

BBC Türkçe’nin aktardığı haberde, Türkiye’nin iş piyasası, emeklilik, tavhil ve hisse senedi piyasalarında reform yapma sözü vermiş olduğu hatırlatıldıktan sonra, Ahmet Davutoğlu’nun bunlar ve Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne yaklaştıracak diğer reformların destekçisi olduğu belirtiliyor.

Financial Times, Mehmet Şimşek’in yıl başında yatırımcılara, ekonomik reformların en kısa sürede yapılacağını söylemiş olduğunu hatırlatıyor.

DAVUTOĞLU’NUN EKİBİNİN GELECEĞİ BELİRSİZ

Davutoğlu’nun Erdoğan tarafından görevden alındığını yazan gazete, Davutoğlu’yla birlikte ekonomik reformları destekleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakan YardımcısıMehmet Şimşek’in de geleceklerinin belirsiz olduğuna dikkat çekiyor.

Financial Times maliye bakanlığından teknokratların özel sohbetler sırasında ekonominin iyi bir performans sergilediği dönemde ekonomik reformaların güç kaybediyor olmasından yakındıklarını belirtiyor.

Gazeteye göre Türkiye’nin reformları ertelemesi ya da tamamen bir kenara itmesi iseTürkiye ekonomisini tüketime daha da bağımlı hale getirip, cari açığını yeniden yükseltip işsizliğin düşürülmesini zorlaştırabilir.

“ŞİMŞEK’İN YERİNİ ALBAYRAK ALABİLİR”

Financial Times’a konuşan ismi verilmeyen iki AKP’li ise, Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın, Mehmet Şimşek’in yerine başbakan yardımcılığına getirilebileceğini iddia etti.

Ancak gazete Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu konuda yorum yapmadığını belirtti.

Haberde “Mehmet Şimşek şu anki görevinde kalsa bile, AKP içinde tutulmayan ve mali olarak pahalı reformları kabul ettirmeyi başarabileceği konusunda şüpheler var” yorumunda bulunuldu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar