Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaDünyaİslamofobinin arttığı Avrupa'da İsveç'ten örnek adım

İslamofobinin arttığı Avrupa’da İsveç’ten örnek adım

İslamofobinin arttığı Avrupa’da İsveç’ten örnek adım… Güney Stockholm Emniyet Müdürlüğü, Polis Günü’nü, yedinci kez, İsveç’in başkenti Stockholm’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Fittja Ulu Camisi’nde kutladı.

Güney Stockholm Emniyet Müdürlüğü, Polis Günü’nü, yedinci kez, İsveç’in başkenti Stockholm’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Fittja Ulu Camisi’nde kutladı.

Sabah saatlerinde Botkyrka bölgesindeki camiye gelen Stockholm polisi, avlu ve caminin konferans salonuna kurduğu stantlar ile teşkilatı ve polis araçlarını tanıttı. Polisler, vatandaşlarla tek tek ilgilenirken, İsveççe bilmeyenlere de Türkçe ve Arapça konuşan teşkilat üyeleri yardımcı oldu.

Polisler, cemaat ve özel ilgi gösterdikleri çocuklara, meşrubat ve şeker ikram, cami yönetimi de polislere baklava ikramında bulundu. 

Cuma hutbesinden sonra Botkyrka Emniyet Müdürü Erik Akerlund, söz alarak kısa bir konuşma yaptı. Müslüman vatandaşların güven içinde yaşaması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Akerlund, herhangi bir sıkıntısı veya sorunu olanlardan polis teşkilatlarına rahatça başvurmalarını istedi. 

“İsveçli Müslümanlarla yakın ilişki kurmak istiyoruz”

Akerlund, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveçli Müslümanlarla daha yakından ilişki kurmak istediklerini ve bu yüzden de her sene Polis Günü’nün bir bölümünü de Fittja Ulu Camisi’nde kutladıklarını kaydetti. İsveçli Müslümanların ve polis arasında sıcak ilişkiler kurulduğuna dikkat çeken Akerlund, ”Her sene bu organizasyonu yaparak, Müslüman vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu kendilerine hissettirmeye çalışacağız” dedi.

Polis Günü için meslektaşları ile birlikte camide bulunan Flemsberg bölgesinde görev yapan Türk asıllı komiser Ufuk Şen ise  7 yıldır polis gününü aynı camide kutladıklarını ve bu kutlamayı geleneksel hale getirdiklerini söyledi. Şen, ”Sadece olay olunca buralara gelmek istemiyoruz. İnsanlarla kaynaşmak ve sağlıklı bir iletişim kurmak için burada bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar