Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaDünyaIrak’la Ticari Sorunlar Bağdat’ta Masaya Yatırıldı.

Irak’la Ticari Sorunlar Bağdat’ta Masaya Yatırıldı.

Çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a giden Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığındaki iş dünyası heyetinde yer alan TİM Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ihracatçıların Irak’ta yaşadığı sorunları dile getirerek çözümü için destek istedi.

TİM Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un başkanlığındaki Bağdat ziyareti kapsamında, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bander ve Irak Ticaret Bakanı Alaa Ahmed Hassan Obaid ile bir araya gelerek Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin arttırılabilmesi için karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi, yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasında önemli rol oynayacağına inandıklarını ifade eden TİM Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya yaptığı değerlendirmede; Irak’ın Türkiye için bütün sektörleri kapsayan önemli bir Pazar olduğunu ifade ederek “Irak’ın Başkenti Bağdat’a giden Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş başkanlığındaki resmi heyette TİM Başkanımız İsmail Gülle, TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ve heyette yer alan diğer sektör temsilcilerimiz ve ihracatçılarımızla birlikte yer aldık. Görüşmeler kapsamında Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığındaki heyetimiz Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ve Irak Ticaret Bakanı Alaa Ahmed Hassan Obaid’le bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştirildi. Irak Ticaret Bakanı Alaa Ahmed Hassan Obaid başkanlığındaki Irak iş dünyası heyetiyle Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığındaki heyetimiz bir araya gelerek Türk ve Irak iş dünyası ile iki ülke arasında iş ilişkilerini geliştirme fırsatlarını değerlendirdi. Görüşmelerin ülkemiz ve bölgemiz için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Umuyoruz ki ihracatçılarımızın Irak’ta yaşadığı sıkıntılar en kısa zamanda çözüme kavuşacaktır. Sorunlarımızın  çözümü için büyük çabalar sarf eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve Ticaret Bakanlığı yetkililerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Irak Pazarı Türkiye İçin Büyük Önem Taşıyor

TİM Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya Irak pazarını da değerlendirerek Türkiye genelinden 2020 yılında Irak’a hububat bakliyat sektörü olarak 1,35 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, 2021 yılının yedi aylık sürecinde ise bu ülkeye Türkiye genelinden 777 milyon dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar