Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGündemİntihar sayısı şehit sayısını geçti

İntihar sayısı şehit sayısını geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) son 10 yıl içerisinde çatışmalarda verilen kayıp 818 olurken, aynı süre içerisinde 934 asker intihar etti.
Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; 2002-2012 yılları arasında 983 asker intihar etti. Son 3 yılda ise 158 intihar vakası daha yaşandı.
Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nde İntihar ve Mobbing’ konulu sempozyumun sonuç bildirgesinde çarpıcı rakamlar yer aldı.
TSK’da amire ve üste, disiplini tesis etme adına verilen yasal yetkilerin, kişisel ihtiras, husumet ve benzeri nedenlerle mobbing’e dönüşmesinin oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğunun vurgulandığı bildirgede, şu bilgilere yer verildi: Lider personelin 4’te 3’ünü astsubayların oluşturduğu göz önüne alındığında, hemen her astsubay meslek hayatının bir döneminde mobbing’e maruz kalıyor. Son 10 yılda teröre verilen şehit sayısı 818. Rapor edilen bilgilere göre, aynı süre içerisinde kışlalarda 934 asker, son 2.5 yıl içerisinde ise 29 astsubay intihar etti. Mobbing mağduru askerlerin yüzde 42’si hakaretten, yüzde 30’u dayaktan, yüzde 28’i orantısız cezalardan, yüzde 24’ü sağlık hizmeti alamamaktan, yüzde 14’ü aşırı fiziksel aktiviteye zorlanmaktan, yüzde 14’ü tehdit edilmekten, yüzde 7’si rütbeli personelin şahsi işlerine koşturulmaktan, yüzde 7’si uykusuz bırakılmaktan şikâyet ediyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar