Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaDünyaİngiltere'de PEGIDA'ya ilgi gösterilmedi

İngiltere’de PEGIDA’ya ilgi gösterilmedi

“Avrupa’nın İslamlaşmasına karşı çıkan, göçmen ve İslam karşıtı” PEGIDA adlı grubun İngiltere’de düzenlediği ilk yürüyüşe katılım beklenenin altında kalırken, yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı karşıt gösteriyle PEGIDA protesto edildi.

Almanya’daki PEGIDA grubunun İngiltere şubesi tarafından ülkenin kuzeydoğusundaki Newcastle şehrinde yapılan yürüyüşe, yaklaşık 400 kişi katıldı. Katılımın beklenenden düşük olduğu ve genel olarak olaysız geçen yürüyüşte PEGIDA taraftarları arasında kimi zaman yaşanan itişmelerden dolayı polis beş kişiyi gözaltına aldı.

PEGIDA yürüyüşüyle eş zamanlı olarak şehrin Newgate sokağında ise çok sayıda kişi toplandı ve PEGIDA’ya tepki gösterdi. Yaklaşık 2 bin kişi “PEGIDA’yı durdur. İslamofobiye ve Irkçılığa hayır”, “Newcastle ırkçılığa, faşizme ve islamofobiye karşı birlik içinde”, “Daha fazla empati, daha az nefret” yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler sık sık “Faşizme hayır” sloganları attı. Karşıt eyleme Newcastle United takımı taraftarları da destek verdi.

İki grup arasında çatışmanın yaşanmadığı yürüyüşler sırasında Northumbria Polisi yoğun güvelik önlemleri aldı.

“PEGIDA İngiltere”nin Facebook sayfasının 17 binden fazla takipçisi bulunuyor. Sayfadan duyurulan yürüyüşe yaklaşık 800 PEGIDA sempatizanı katılacağını bildirmişti.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar