Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaDünyaİngiliz gazetesi The Sunday Times: Koronavirüs 7 sene önce Çin'de ortaya çıktı

İngiliz gazetesi The Sunday Times: Koronavirüs 7 sene önce Çin’de ortaya çıktı

İngiltere’de yayımlanan The Sunday Times, corona virüsü (koronavirüs) salgınının 7 yıl önce Çin’deki bir bakır madeninde ortaya çıkmış olabileceği iddiasıyla yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Virüsün mutasyona uğrayarak pandemiyi başlatmış olabileceğini öne süren  The Sunday Times gazetesi, koronavirüsün 7 yıl önce Çin’de kullanılmayan bir madende ilk kez keşfedildiğini yazdı.

Gazete, bilim insanlarının koronavirüsünü kullanılmayan bir madende keşfettiğini ve elde edilen bulguların da Vuhan’daki bir laboratuvara gönderildiğini yazdı.

Çinli yetkililerin bu konuda sessiz kalmayı tercih ettiklerini yazan gazete, “Yapılan incelemeler koronavirüsünün 7 yıl önce yarasa ve sıçanların olduğu bir madende keşfedildiğini gösteriyor. Bilim insanları bunu bulduktan sonra uzun süre açıklama yapmadılar” iddiasında bulundu.

Koronavirüs numunelerinin Çin’in güneybatısındaki bir bakır madeninde bulunduğu belirtilirken, “2012’de madende çalışan 6 adam yüksek ateş, öksürük ve zatürre belirtileriyle ortaya çıktı. Bunlardan ne yazık ki ikisi yaşamını yitirdi. Bunlardan dördünde koronavirüs antikoru tespit edilirken yaşamını yitirenlere test yapılamadı” denildi.

Vuhan’daki enstitünün dünyadaki en büyük laboratuvarlardan biri olduğu belirtilirken Sunday Times, Çin’in farklı bölgelerinden yüzlerce corona virüsü numunesinin toplanıp buraya getirildiğini yazdı. Vuhan Enstitüsü, bu araştırmaların askıya alındığını çünkü o dönemde bu hastalığın SARS kadar yaygın olmadığını açıkladı.

TRUMP ÇOK SERT TEPKİ VERMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen aylarda koronavirüs ile ilgili bilgi sakladıkları ve virüsün yayılmasına sebep oldukları için Çin’i suçlamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü, Çin’e bir bilim ekibi göndermeye karar vermişti.Trump’ın ABD’si ile Çin karşı karşıya gelmiş ve Dünya Sağlık Örgütü üzerinden çok sert atışma yaşanmıştı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar