Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaDünyaİdlib, muhaliflerin kontrolünde

İdlib, muhaliflerin kontrolünde

Suriye’de çatı birliği “Fetih Ordusu”nun 4 günden bu yana ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentine ağır silahlarla saldırarak, şehrin tamamının denetimini sağladığı bildirildi.

Fetih Ordusu’nun saha komutanlarından Usame Ebu İbrahim, yaptığı açıklamada, Fetih Ordusuna bağlı birliklerin İdlib kent merkezinde Ziraat Fakültesi, Hel Pazarı, şehir postanesi, devlet hastanesi, şehir müzesi, kent stadyumu, Maret Masrin bölgesi ile Mahrib kavşağı gibi önemli yerlerin denetimini ele geçirerek, İdlib’in merkezinin tamamının kontrolünü sağladığını söyledi.

EL NUSRA: İDLİB TAMAMEN MUHALİFLERİN KONTROLÜNDE

El Nusra Cephesi’nden yapılan açıklamada da İdlib kentinin büyük ölçüde muhalif birliklerin kontrolüne geçtiği bildirildi. 

Muhaliflerin ilerleyişi karşısında Şam yönetimine bağlı güçlerin kentte merkezinden büyük kayıplar vererek kentten çekildiklerini belirten İbrahim, “Şehir merkezinde güvenli bölge çevresinde Esad güçleriyle yoğun bir şekilde çatışıyoruz. Kentte subay lojmanları şimdi bizim kuşatmamız altında, düşmesi an meselesi. Birliklerimiz kent stadyumunun da kontrolünü ele geçirdi” dedi.

https://youtu.be/hCDA3nFL4HI

Şehir merkezinde taraflar arasında yoğun çatışmaların yaşandığına değinen İbrahim, “Şehirde Esad güçlerinin bulunduğu yerlere ağır silahlarla saldırıyoruz. Esad güçleri büyük kayıplar veriyor. Çatışmalarda 35 rejim askerini esir aldık. Birliklerimiz kuzeyden de kent merkezine doğru ilerliyor” ifadelerine yer verdi.

https://youtu.be/Oe_J3QjORJU

ESAD REJİMİ ASKERLERİ İDLİB’İ TERK EDİYOR

Fetih Ordusu’na bağlı birliklerin İdlib kentine doğu, kuzey ve batı kesimlerinde saldırdığına değinen İbrahim, “İdlib kent merkezindeki muhaliflerin ilerleyişi karşısında zor durumda olan Esad güçleri kenti terk ediyor. 20 askeri araçtan oluşan bir askeri konvoy şehirden kaçmayı başararak Mastuma kışlasına doğru yol aldı” dedi.

Şehir merkezindeki çatışmalarda rejim güçlerinin telsizlerini dinlediklerini ve rejim askerlerinin komutanları ile devlet büyüklerine “küfür” ettiğini söyleyen İbrahim, orduya ait savaş uçaklarının da muhaliflerin ilerlemesini durdurmak için sivil yerleşim yerlerine “vakum bombasıyla” saldırdığını vurguladı.

Rejim güçlerinin İdlib’in kuzeyindeki yerleşim yerini bombalamasında bir anne ile 4 çocuğunun hayatını kaybettiğini ve bombardıman sonucunda yıkılan evlerin enkazından çok sayıda yaralı çıkartıldığına işaret eden İbrahim, yaralıların sahra hastanesinde tedavi altına alındığını kaydetti.

İdlib’in merkezinde bulunan en büyük hastane ve kan merkezi de muhaliflerin kontrolüne geçti;

Ahraru’ş Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundu’l-Aksa), Sunne Ordusu (Ceyşu’s-Sunne), Feyleku’ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau’l- Hak) gibi büyük gruplar, “Fetih Ordusu” (Ceyş’ul-Fetih) adı altına “İdlib’e ortak saldırı” düzenlemek amacıyla geçtiğimiz hafta birleştiklerini duyurmuştu. Grup, İdlip şehir merkezine karşı başlattıkları harekatın dördüncü gününde tüm şehre hakim oldu.

 

 

 

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar