Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaDünyaHusiler Yemen'de çözüm çabalarının altını kazıyor

Husiler Yemen’de çözüm çabalarının altını kazıyor

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “Husi isyancıları, siyasi çözüme ulaşma çabalarının altını kazımaktadır” dedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, Yemen’in şu anda “tehlikeli” bir yer olduğunu belirterek, hafta sonu büyükelçilikteki tüm personelin ülkeden çıkarıldığını ama ABD’nin Yemen’de terörle mücadele kapasitesinin devam ettiğini söyledi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin ülkenin meşru lideri olduğuna dikkati çeken Earnest, “Başkentte ilerleme sağlayan Husi isyancıları, hükümet kurumlarını işgal etmeye devam ederek ve sürece yapıcı etki getirmeyen tek taraflı eylemlerde bulunarak, siyasi çözüme ulaşma çabalarının altını kazımaktadır” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf da günlük basın toplantısında, Yemen’de tüm tarafların “tek taraflı ve taarruz şeklindeki askeri eylemlerini bir an önce durdurması ve Yemen’de siyasi geçişe geri dönülmesi gerektiğini” bildirdi.

Bir soru üzerine, İran’ın Husilere, silah ve para gibi birçok destekte bulunduğuna yönelik haberlerin farkında olduklarını dile getiren Harf, “Ancak, İran’ın Husilerin Yemen’deki eylemlerini kontrol veya komuta ettiğine yönelik işaretlere rastlamadık. Ancak tabi ki ülkedeki güvenlik meselesi ciddi kaygı verici. Bunun yanında, İran’ın, genel anlamda, bölgedeki birçok yerde ciddi istikrarsızlaştırıcı rol oynamasından kaygı duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar