Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaGündemGÜNEŞ TUTULMASI 2024 hangi gün, tam tutulma ne zaman? Güneş Tutulması saat...

GÜNEŞ TUTULMASI 2024 hangi gün, tam tutulma ne zaman? Güneş Tutulması saat kaçta, 8 Nisanda mı, Türkiye’den izlenebilecek mi?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmeGÜNEŞ TUTULMASI 2024 hangi gün, tam tutulma ne zaman?si ve Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tamamen örtmesi sonucunda meydana gelen bir doğa olayıdır. Tam güneş tutulması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması gerekmektedir. Ancak bu durum, yılda sadece birkaç kez gerçekleşir ve genellikle Dünya üzerinde dar bir koridor izler.

GÜNEŞ TUTULMASI 2024 HANGİ GÜN?

Tam Güneş Tutulması 8 Nisan 2024 tarihinde, saat 21:20’de gerçekleşecek. Ancak Türkiye’den bu olayı gözlemlemek mümkün olmayacak. Tam güneş tutulması, Ay’ın Güneş’i Dünya’dan disk halinde görünen ışık yuvarını tümüyle örtmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumda, Güneş’in ışık yuvarı Ay’ın karanlık gölgesiyle örtülür ve Güneş’in taç küresi çıplak gözle görülebilir hale gelir. Ancak, bu nadir ve etkileyici olayı gözlemlemek için Dünya yüzeyinde dar bir koridor içinde bulunmak gerekir.

Güneş tutulmaları, gökyüzünde muhteşem bir şölen sunarken, aynı zamanda doğa olaylarının nadir ve özel anlarından biridir. Bu yüzden, Güneş tutulmasının yaklaştığı bu günlerde, gökyüzü meraklılarının heyecanı da doruk noktasına ulaşmaktadır.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar