Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGündemİdam kararları Hindistan ve İngiltere’den bağımsız düşünülemez

İdam kararları Hindistan ve İngiltere’den bağımsız düşünülemez

Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal, Bangladeş Cemaat-i İslami yöneticilerinden Mir Kasım Ali hakkındaki idam kararının onaylanmasını değerlendirdi. Rehber TV’de Kenan Çelik’in sunduğu programa telefonla bağlanan Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal, “Bangladeş hükümetinin Cemaat-i İslami üyelerine yönelik idam kararlarında Hindistan ve İngiliz etkisini görmeliyiz” dedi.

Bangladeş Hükümeti tarafından Cemaat-i İslami üyelerine yönelik hukuksuz idam kararlarına bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz gün Bangladeş Cemaat-i İslami yöneticilerinden Mir Kasım Ali hakkındaki idam kararının mahkemece onanmasını değerlendiren Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal, “Bangladeş hükümetinin Cemaat-i İslami üyelerine yönelik idam kararlarında Hindistan ve İngiliz etkisini görmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal şunları söyledi:

“1980’den sonra Bangladeş’te Cemaat-i İslami’nin yoğun baskı gördüğünü biliyoruz. Cemaat-i İslami sadece Pakistan’da değil Hindistan ve Bangladeş’te de etkin. Cemaat-i İslami geniş alanlara yayılmıştır. Bangladeş hükümetinin Cemaat-i İslami üyelerine yönelik idam kararlarında Hindistan ve İngiliz etkisini görmeliyiz. Yine şunu da bilmek gerekir ki, Bangladeş Başbakanı Hasina, Hindistan’ın desteğiyle başa gelmiştir. Arakasında İngiliz desteği de vardır. Hindistan ve İngiltere, Bangladeş’te dindar siyasetçilerin başa gelmesini istemiyor. Laik bir yönetim istiyorlar. Dolayısıyla Cemaat-i İslami gibi İslam’ı esas alan bir partinin yöneticileri idam edilmek suretiyle sistem dışı bırakılmaya çalışılıyor.  İdamlarla birlikte 2011 yılında anayasa mahkemesine başvuru yapıldı. Bangladeş’te resmi dinin İslam’ın anayasadan çıkartılması için. Fakat bu teklif kabul edilmedi.”

CEMAAT-İ İSLAMİ SİLAHA BAŞVURMADI

Cemaat-i İslami üyelerinin hiçbir zaman silaha başvurmadığını belirten Göksal, “Cemaat-i İslami, kurulduğu günden bu yana silaha başvurmamıştır. Sadece hakkını savunmuştur. Bundan sonra da öyle olacaktır. Bangladeş hükümeti Cemaat-i İslami’nin silahlı eyleme başvurmasını istemektedir. Ancak bu olmayacaktır” diye konuştu.

rehber tv gökçen göksal

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar