Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaDünyaGazze'ye son 7 yılda 300 milyon dolarlık yardım yapıldı

Gazze’ye son 7 yılda 300 milyon dolarlık yardım yapıldı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) üzerinden Gazze’ye son 7 yılda yaklaşık 300 milyon dolar yardım yapıldığını bildirdi.

Kurtulmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Gazze’ye desteğinin devam ettiğini belirtti.

Hastaneleri, liseleri, anaokulları, kreşleri, yetimhaneleriyle Filistin topraklarına yardımın sürdürüldüğünü dile getiren Kurtulmuş, “TİKA üzerinden yapılan yardımlar, son 7 yıl içinde yaklaşık 300 milyon dolar seviyesindedir” diye konuştu.

 Kurtulmuş, AFAD üzerinden gerçekleştirilen yardımların toplamının ise yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının doğrudan yardımlarının ise bunun dışında bulunduğunu ifade etti.

Abluka ve bazı izinlerin verilmemesi nedeniyle, TİKA’nın yapımını tamamladığı 200 milyon dolarlık konutların sahiplerine teslim edilemediğine dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Özellikle son 5-6 yıldır Gazze’ye yapılan yardımlar, sadece Gazze ile ilgili yardımlardır. Bu yardımlara ambargo ve verilmeyen izinler çok büyük engel teşkil ediyor. Ama maalesef en büyük engel, son derece kasıtlı, insafsız, izansız ve vicdansız şekilde Türkiye’yi Gazze’deki birtakım gruplarla ilişkili göstermeye çalışan ve Türkiye’nin sanki Gazze’yi karıştırmak üzere faaliyette bulunduğunu ima eden içerideki birtakım ihanet çetelerinin, dışarıya, dünya kamuoyuna sunmaya çalıştığı yanlış propagandalardır. Bunlar, aldatıcı propagandalardır. Müslümanlık vicdanını ve vatanseverlik ruhunu hadi geçtik ama bunlar sıradan izanla ve insafla bağdaşmayacak şeylerdir.”

Gazze’nin halen kan ağladığını ve abluka altında bulunduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Türkiye’nin orada elektrik ve su projeleri de oldu. Bunları yazanlar da orada neler yaptığımızı biliyor. Ancak bunları bile bile yanlış propagandanın içindeler. Allah akıl versin, Allah ıslah etsin” dedi.

Türkiye’nin yaptıklarının ortada olduğunu belirten Kurtulmuş, “Kim ne yaparsa yapsın, kim hangi fitneyi çıkarırsa çıkarsın Gazze ve Filistin halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Elimizde yarım ekmeğimiz varsa yarısını Gazzelilerle, Filistinlilerle paylaşacağız. Nerede ne gücümüz varsa orada onları yapmaya çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar