Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGündemGaziantep’in tarihini canlandıran restorasyon

Gaziantep’in tarihini canlandıran restorasyon

Gaziantep’in tarihi yeniden canlandı. Şahinbey Belediyesi’nin başlattığı restorasyon çalışmalarıyla tarihi Antep evleri, turizme kazandırıldı.

Gaziantep’in Suyabatmaz, Kozluca ve Kepenek mahallelerini kapsayan restorasyon çalışmaları kapsamında turizme kazandırılan Şehreküstü konakları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Tescilli 4 evden oluşan Şehreküstü Konakları, 7 kilometrelik sokak sağlıklaştırma çalışması, Şıh Fettullah Parkı, Şeyh Fettullah Evi ve Şeyh Fettullah Evi Rekonstrüksiyon çalışmalarını kapsayan geniş bir alanda yer alıyor.

CADDE VE SOKAKLAR TARİHİ GÖRÜNÜMÜNE YENİDEN KAVUŞTU

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Eski kent merkezindeki kaleden ticaret merkezine ve yerleşim bölgelerine uzanan Kültür Yolunun devamını sağlayacak olan alanda 7 km’lik bir sokak sağlıklaştırma çalışması yaptık. Şıh Cami yanında bulunan park, meydan ve sokak sağlıklaştırma projelerine ek olarak tarihi dokuyu gün yüzüne çıkaracak 4 kültür mirası tarihi yapının restorasyonunun ardından Şehreküstü Konakları adı verilen binaları kültürel-sosyal amaçlı işlevlerde bölge halkının hizmetine sunduk” dedi.

 

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar